Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

„UWERTURA”

Redaktor admin on 28 Październik, 2023 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Wręczenie przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW) zaświadczeń o wyborze na senatora XI kadencji RP nie rozpoczyna jeszcze pracy Izby Wyższej, ale jest swojego rodzaju uwerturą poprzedzającą pierwsze posiedzenie. Teraz czekamy zatem na zwołanie przez pana prezydenta posiedzenia oraz złożenie oficjalnego ślubowania, co dopiero rozpocznie kadencję oraz prawo wykonywania mandatu Senatora RP – mówił pod uroczystości w Senacie Wielkopolanin, Adam Szejnfeld, który już osmy raz brał udział w podobnej uroczystości poprzedzającej objecie mandatu parlamentarnego.

Zaświadczenie senatorowi Szejnfeldowi, ale i wszystkim pozostałym nowo wybranym senatorkom i senatorom, wręczył Wielkopolanin, sędzia Sylwester Marciniak przewodniczący PKW. Nie była to pierwsza taka uroczystość w parlamentarnej karierze Adama Szejnfelda był on bowiem wcześniej już wielokrotnie posłem, także europosłem, a ostatnio i senatorem. W minionych wyborach otrzymywał następujące liczby głosów: 1). W 1997r. – 6.057, 2). W 2001r. – 9.290, 3). W 2005r. - 26.568, 4). W 2007r. – 57.343, 5). W 2011r. – 45.764, 6). W 2014r. – 69.852, 7). W 2019r. – 77. 873, 8). W 2023r. – 105.030.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Sylwester Marciniak, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że wysoka frekwencja wyborcza wskazuje na ogromne zaangażowanie społeczeństwa w życie państwa.

- „Jest to niezwykle istotny wskaźnik rozwoju demokracji i legitymizacji władzy. Dla Państwa jest to wielki zaszczyt, ale i duża odpowiedzialność. Ta wysoka frekwencja daje państwu niezwykle silny mandat. przedstawicielski, można powiedzieć, że najmocniejszy w całym okresie III RP” – podkreślił życząc jednocześnie senatorom-elektom, by:

- „pamiętając o wielkich społecznych oczekiwaniach, związanych z Waszym wyborem, rzetelnie i sumiennie wykonując obowiązki swojego mandatu, byli zdolni do kompromisu i współdziałania w imię wyższych celów, tak aby Senat zawsze służył Najjaśniejszej Rzeczypospolitej najlepiej jak potrafi, mając na względzie tylko i wyłącznie dobro Polek i Polaków”.

W wyborach do Senatu XI kadencji poszczególne Komitety Wyborcze uzyskały następującą liczbę mandatów:

  1. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO. N IPL Zieloni – 41 mandatów.
  2. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 34 mandaty.
  3. Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe – 11 mandatów.
  4. Komitet Wyborczy Nowa Lewica – 9 mandatów.

Do Senatu weszło również 5 osób, kandydujących indywidualnie z własnych komitetów wyborczych.

Opozycja demokratyczna w sumie będzie miała 66 mandatów wobec 34 mandatów Prawa i Sprawiedliwości. Wśród stu senatorów nowej kadencji jest 34 debiutantów, a 66 senatorów X kadencji zasiądzie ponownie w nowym Senacie.

Wśród nowych senatorów znaleźli się m.in. były premier i były prezes PSL Waldemar Pawlak. W ławach senackich zasiądzie też były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W nowej kadencji Senatu znajdzie się też grupa dotychczasowych posłów: jedna z liderek Nowej Lewicy Magdalena Biejat, były szef PO Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Rafał Grupiński, Tomasz Lenz, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

Debiutantem w Senacie jest m.in. przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski, Ryszard Franciszek Brejza – ojciec senatora kończącej się kadencji Krzysztofa Brejzy, oraz były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Mirosław Różański, a także Maciej Żywno, Anna Górska, dotychczasowy marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marek Brzezin i były starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski.

W uroczystości wręczenia zaświadczeń udział wzięli m.in. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, Wicemarszałkowie Senatu RP Bogdan Borusewicz, Michał Kamiński, Gabriela Morawska Stanecka i Marek Pęk Wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i Piotr Zgorzelski, Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski oraz Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Obecni byli także prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Jacek Chlebny i prezes Sądu Najwyższego kierująca Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Joanna Lemańska.

***

Adam Szejnfeld – mgr prawa, w latach 1980 – 1988 działacz legalnej i podziemnej NSZZ „Solidarność” oraz „Solidarności Walczącej”, wieziony we Wronkach i Gębarzewie. W roku 1989 utworzył i został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Szamocinie, był także działaczem Komitetu Obywatelskiego Krajny, Pałuk i Ziemi Nadnoteckiej w Pile.

W przeszłości sportowiec i działacz sportowy – prezes KS Sokół i honorowy prezes KS Joker – przedsiębiorca, radny, burmistrz, poseł, europoseł, wiceminister, a obecnie senator mijającej kadencji oraz nowo wybrany senator XI kadencji Senatu RP.

Wcześniej w rządzie Donalda Tuska, wiceminister gospodarki i autor dziesiątek ustaw, w tym najsłynniejszych z „Pakietu Szejnfelda”, zbioru przepisów deregulujących prawo i ułatwiających życie obywatelom oraz działalność przedsiębiorcom, a w Senacie X kadencji trzech ustaw zwanych „Tarczami Szejnfelda”, mających na celu wspieranie obywateli, przedsiębiorców i pracowników w czasie kryzysu pandemii COVID-19.

Odznaczony medalem Ministra Gospodarki, dziesiątki razy nagradzany był także za swoją działalność społeczną, zawodową i polityczną przez media i organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym.

W mijającej natomiast kadencji senator Adam Szejnfeld otrzymał m.in. tytuły „Promotora Polski” Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz „PPP Excellence” i „Europejski Lider PPP” od Europejskiej Fundacji Inwestycji Zrównoważonych, także statuetkę „Teatru 44” za wsparcie i zaangażowanie w promowanie kultury od Stowarzyszenia Edukacyjno–Teatralnego oraz medal za działania na rzecz rozwoju i wrażliwość na problemy przedsiębiorców od Izby Gospodarczej Wielkopolski Północnej. Był także nominowany do Konkursu „Osobowość Roku”, organizowanego przez kapitułę redakcji dziennika Głos Wielkopolski.

Źródło: informacja własna oraz CIS Senatu RP.

Kamila Łańska

Dyrektor Biura Senatorskiego

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile

Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw

64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.

e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com

tel. +48 602 738 542

Portale i media społecznościowe:

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/Szejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

https://www.youtube.com/@SenatorSzejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)