Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

„Grunwald” w Złotowie

Redaktor admin on 15 Kwiecień, 2014 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Efekt projektu „Bitwa pod Grunwaldem”, czyli spontaniczna inicjatywa polegająca na  wyhaftowaniu haftem krzyżykowym naturalnej wielkości obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” dotarł do Złotowa. Poseł Adam Szejnfeld 11 kwietnia br. wziął udział w uroczystej inauguracji ekspozycji haftowanej repliki dzieła Jana Matejki.


Pomysłodawcami projektu są Janina i Adam Panek z Działoszyna. Inspiracja przyszła od pana Adama, który obserwując panią Janinę podczas haftowania zażartował – tyle haftujesz, że do tej pory wyhaftowałabyś “Bitwę pod Grunwaldem”. Przedsięwzięcie zbiegło się z nadchodzącym 600-leciem Bitwy, a dzień 15 lipca 2010 roku został ustalony, jako granica czasowa, do której należy zdążyć z finałem prac. „Bitwa pod Grunwaldem” jest jednym z najbardziej znanych, wartościowych i rozpoznawalnych malowideł polskich. Charakteryzuje się też ogromnymi wymiarami. Jego autor, Jan Matejko, uwiecznił w nim sceny jednej z największych średniowiecznych bitew Europy, która rozegrała się 15 lipca 1410 roku pomiędzy wojskami Zakonu Krzyżackiego, a zjednoczonymi siłami polsko-litewskimi oraz z mniej licznymi posiłkami ruskimi, mołdawskimi, czeskimi i tatarskimi.

Starostwo Powiatowe w Złotowie do obejrzenia haftowanej repliki obrazu pt. “Bitwa pod Grunwaldem” zaprasza w dniach od 3 do 18 kwietnia br. Ekspozycję można oglądać w dni powszednie w godz. od 9.00 do 15.00 oraz w soboty i w niedziele w godz. od 12.00 do 17.00 w auli im. Adama Krysińskiego w Starostwie Powiatowym przy al. Piasta 32.

***

Wzór haftu składa się z 50 części, ale na samym dole obrazu części są ponad trzykrotnie niższe niż pozostałe dlatego zostały podczas haftowania połączone na jednym kawałku kanwy z częściami sąsiadującymi od góry. Fragmentów, z których będzie złożony obraz jest więc 40.

Bitwa” w liczbach

  • rozmiar haftu 9,20 x 4,05 m
  • Rozmiar wzoru 4304 x 1835 krzyżyków (7 897 840)
  • Haft powstał w ciągu 1 rok 9 miesięcy (grudzień 2008 – sierpień 2010)
  • Liczba kolorów: 220
  • Teoretyczna długość zużytych nici: 150 km

źródło: inf. własna oraz http://pzl24.pl/

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)