Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

100-lecie harcerstwa w Wielkopolsce

Redaktor admin on 28 Październik, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Pierwsze jednostki harcerskie w Wielkopolsce zostały powołane w 1912 roku, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zostały wchłonięte przez ZHP. 27 października br. poseł Adam Szejnfeld uczestniczył w pilskich obchodach tego niezwykłego jubileuszu, które zorganizował Hufiec ZHP Piła im. Stanisława Staszica.

Piękna historia i tradycja polskiego i wielkopolskiego harcerstwa napala nas duma i radością. Działalność organizacji jest nierozerwalnie związaną z oświata i edukacja patriotyczną, ale również połączoną z działalnością społeczną, humanitarną i charytatywną. Spoglądać wstecz, należy się cieszyć szczególnie, że żyjemy w wolnej i wspólnej Europie, w której konflikty i wojny mamy nadzieję przechodzą do przeszłości. Dlatego u boku harcerskiego munduru mam nadzieje, że już nigdy nie zobaczymy karabinu, czy granatu, jak to miało miejsce choćby podczas Powstania warszawskiego. W tym kontekście przyznana Unii Europejskiej Nagroda Nobla nabiera swojego symbolicznego i ponadczasowego wymiaru. Gratuluję wszystkim Druhnom i Druhom, którzy tworzyli wspaniałą historię polskiego i wielkopolskiego harcerstwa a jednocześnie życzę wieli dalszych wspaniałych sukcesów oraz codziennej, potrzebnej nam wszystkim, aktywności – powiedział podczas obchodów poseł Adam Szejnfeld.

Uroczystość rozpoczęto złożeniem kwiatów oraz apelem pod pomnikiem Stanisława Staszica – patrona hufca ZHP w Pile. Później przemaszerowano do Wyższej Szkoły Biznesu, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości, podczas których, oprócz tradycyjnych wierszy i piosenek harcerskich w wykonaniu członków pilskiego hufca, odbyło się wręczenie odznaczeń, wyróżnień oraz podziękowań.

* * * *

Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) jest największą polską organizacją harcerską, która powstała w dniu 1 listopada 1918 roku, z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych, z trzech zaborów. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. Wychowanie w ZHP opiera się na normach moralnych, wywodzących się z uniwersalnych, kulturowych i etycznych wartości chrześcijańskich, kształtuje postawy szacunku wobec każdego człowieka, uznając system wartości duchowych za sprawę osobistą każdego członka Związku.

Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją non-profit, od 16 lutego 2004 roku zarejestrowany jest, jako organizacja pożytku publicznego. Ponadto przez wiele lat posiadał status stowarzyszenia wyższej użyteczności. Związek Harcerstwa Polskiego w 2010 r. liczył 94 741 członków.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)