Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

101.

Redaktor admin on 27 Grudzień, 2019 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Piła nie miała szczęścia być wyzwolona i przyłączona do Macierzy w Powstaniu Wielkopolskim. Musiała na ten szczęśliwy dzień czekać aż do 14 lutego 1945r. Ale i tu, jak w całej Wielkopolsce, tradycja oddawania hołdu i pamięci bohaterom wyzwoleńczego zrywu jest kultywowana i przekazywana następnym pokoleniom. W dniu 27 grudnia br. w Grodzie Staszica w uroczystościach upamiętnienia 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego udział wziął m.in. senator Adam Szejnfeld.
****
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, nazajutrz po przyjeździe do Poznania powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Mieszkańcy Poznania i Wielkopolski, wówczas  Prowincji Poznańskiej, wystąpili przeciwko Niemcom (Republika Weimarska) domagając się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. Powstańcy w krótkim czasie zbrojnie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zwycięsko zakończyło się w dniu 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.
Biuro Senatora Adama Szejnfelda
64-920 Piła, ul. Śródmiejska 20/1.
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
www.facebook.comPoselSzejnfeld
www.twitter.comszejnfeld
www.instagram.com
www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld
#101 #PowstanieWielkopolskie #Poznań #Wielkopolska #Piła #PowiatPilski
#ZwycięskiePowstanieWielkopolskie #Chodzież #Hołd #Chwała #Tradycja #Historia
#szejnfeld #senatorSzejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)