Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Wielkopolska uczciła Ignacego J. Paderewskiego

Redaktor admin on 6 Maj, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W 155. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego Wielkopolanie uczcili w Poznaniu pamięć wielkiego polskiego pianisty, kompozytora i polityka, Ministra Spraw Zagranicznych oraz Premiera Polski. Dzięki inicjatywie dr Mariana Króla, prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego oraz Adama Szejnfelda, posła do Parlamentu Europejskiego, w dniu 6 maja br. pan Bronisław Komorowski, Prezydent RP odsłonił w Poznaniu pomnik poświęcony I. J. Paderewskiemu. Pomnik stanął nieopodal Akademii Muzycznej, w pobliżu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, naprzeciwko słynnych Krzyży Poznańskich. Inicjatorzy i organizatorzy przedsięwzięcia serdecznie dziękują wszystkim osobom fizycznym oraz przedsiębiorcom za pomoc w zrealizowaniu tego patriotycznego obowiązku. Szczególne podziękowania należą się Panu Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, za to, iż nadał odpowiednią rangę temu wydarzeniu swoją osobistą obecnością i odsłonięciem pomnika.

Dziś, o godzinie 15.00 przed Akademią Muzyczną w Poznaniu odbyła się patriotyczne przedsięwzięcie odsłonięcia pomnika Ignacego J. Paderewskiego. Gościem honorowym był Prezydent RP, Pan Bronisław Komorowski, a uroczystość otworzyli dr Marian Król oraz poseł Adam Szejnfeld. W uroczystości wzięli udział również m.in. marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński, rektorzy uczelni oraz posłowie, senatorowie i samorządowcy.

Europoseł Adam Szejnfeld w swoim przemówieniu zauważył, że obecnie nowoczesny patriotyzm, to praca na rzecz lepszej przyszłości, i taką właśnie postawą odznaczał się Ignacy Jan Paderewski. Jak powiedział – Chcemy i będziemy pracować na rzecz dobra Wielkopolski i całej Polski. Jesteśmy zwróceniu ku przyszłości ale ten pomnik jest dowodem na to, że nie zapominamy także o historii i o przeszłości. Patriotyzm bowiem musi łączyć przeszłość z przyszłością. Mam nadzieję, że to miejsce, ten pomnik, będzie dowodem wielkopolskiej pamięci i wdzięczności, ale też, że ten plac stanie się w przyszłości miejscem nie tylko patriotycznych ale także zwykłych codziennych spotkań Poznaniaków i wszystkich Wielkopolan.

Następnie głos zabrał prezydent RP Bronisław Komorowski, który zwrócił uwagę na naukę, jaka płynie z postawy Ignacego J. Paderewskiego, i z której powinniśmy wszyscy czerpać obecnie. – To zaszczyt dla mnie być tu, w Wielkopolsce, kiedy możemy podkreślić to, że składając hołd Ignacemu Paderewskiemu składamy hołd wielkiej Polsce i tym wszystkim ludziom, którzy zbudowali pierwszą, niepodległą RP po okresie rozbiorów. Ignacy Paderewski mówił, że jego jedyną partią jest Polska. Miał swoje poglądy polityczne, ale zawsze podkreślał, że Polska jest rzeczą wspólną i trzeba ją szanować ponad partyjnymi sympatiami – powiedział prezydent. –Ta biało-czerwona kokarda przypięta do klapy garnituru na tym pomniku Ignacego Paderewskiego ma nam przypominać o tym, że i my w sobie musimy odnaleźć pokłady podobnych dążeń. Polska powinna być najważniejsza dla nas wszystkich. Cieszy mnie, że ten pomnik powstał całkowicie z inicjatywy społecznej.

Inicjatywa Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego budowy pomnika Ignacego Jana Paderewskiego powstała w 2009 roku, a swoich kształtów nabrała rok później, zwłaszcza po włączeniu się do przedsięwzięcia posła Adama Szejnfelda. Dzięki funduszom uzyskanym z datków od osób prywatnych i przedsiębiorstw (ze względu na zamysł, aby było to przedsięwzięcie obywatelskie nie pozyskiwano funduszy publicznych) udało się doprowadzić do budowy pomnika.

Jak podkreślił Marian Król, prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – „nie do przeceniania była rola pana Adama Szejnfelda, posła do Parlamentu Europejskiego. To dzięki niemu oraz rzeszy obywatelsko zaangażowanych osób udało się osiągnąć cel, jakim jest dzisiaj odsłonięty pomnik”.

Jestem dumny, że w tym projekcie uczestniczyło ponad 2,5 tysiąca ludzi, w tym ponad tysiąc uczniów, którzy zbierali pieniądze na pomnik. Budowa tego pomnika jest naszym wielkopolskim obywatelskim obowiązkiem, wyrazem podziękowania dla Paderewskiego i dla Powstańców Wielkopolskich za to, co zrobili dla Wielkopolski i dla Polski – mówi poseł Adam Szejnfeld.

****

Autorem pomnika I. J. Paderewskiego jest poznański artysta rzeźbiarz Rafał Nowak, współtwórca m.in. projektu fontanny na Placu Wolności w Poznaniu oraz autor pomnika generała Taczaka w Mieszkowie. Artyście udało się podołać trudnemu zadaniu przedstawienia Paderewskiego zarówno jako muzyka, jak i polityka, ukazując jednocześnie dwie działalności, które definiowały tego wielkiego Polaka i którym poświęcał się z równie wielkim zaangażowaniem. Jak powiedział Rafał Nowak, ukazał Paderewskiego, jako człowieka zdecydowanego i ponad wszystko kochającego Polskę. Partytura w prawej ręce, a rozeta powstańcza w klapie eksponowana przez lewą rękę wskazują, co ten człowiek niósł ze sobą. Poprzez sztukę ukazywał Polskę, która wtedy nie istniała na mapie, a jednak była w sercach ludzi. – jak dodaje – Uważam, że współcześnie my, Polacy, szczególnie nowe pokolenia, potrzebujemy wzorców osobowych i autorytetów, które wskazywałyby nam kierunki naszego rozwoju, naszych osobistych karier, lokowania się z naszymi aspiracjami i potrzebami w tworzącej się nowej rzeczywistości, jednak nie tracąc przy tym naszej tożsamości, nie gubiąc tradycji narodowych, nie zapominając o dziedzictwie takich postaci jak Ignacy Jan Paderewski.

****

Ignacy Jan Paderewski był postacią niezwykłą, której zasługi dla Polski trudno przecenić. Zdobył sławę jako niezwykle utalentowany pianista i kompozytor. Jego aktywność nie ograniczała się jednak do występów muzycznych. Poświęcał się działalności filantropijnej, chętnie dzieląc się własnymi środkami finansowymi, zdobytymi dzięki koncertom. Popularność zdobytą dzięki talentowi muzycznemu wykorzystywał w działaniach dla sprawy polskiej, dla popularyzacji historii i dorobku naszego kraju. Wrodzona wrażliwość i poczucie obowiązku nie pozwoliły mu pozostać bezczynnym w momencie decydującym dla odradzającego się narodu. Dzięki jego zabiegom dyplomatycznym, sprawa narodu polskiego została ujęta w orędziu prezydenta Wilsona, które w znacznej mierze wpłynęło na kształt powojennej Europy. To jemu między innymi należałoby przypisać zasługę wyprowadzenia w 1919 roku Polski z międzynarodowej izolacji. Już po zawarciu pokoju, jako premier i minister spaw zagranicznych, nie ustawał w wysiłkach zmierzających ku odbudowie Polski i pogłębieniu jej sojuszu z resztą Europy. Paderewski to również wyjątkowa postać dla Poznaniaków i Wielkopolan. Jego przyjazd do Poznania zainspirował wybuch Powstania Wielkopolskiego – jednego z dwóch zwycięskich polskich powstań narodowych. Do końca życia koncertował i angażował się w sprawy polityczne Polski. Zmarł 29 czerwca 1941 roku w Nowym Jorku. Jego ciało złożono na cmentarzu Arlington w Waszyngtonie, aby w 1992 roku, zgodnie z jego wolą, mogły zostać przeniesione do Polski.

Data odsłonięcia pomnika nie jest bez znaczenia – w tym roku przypada 155. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego oraz 95. rocznica działalności Akademii Muzycznej w Poznaniu, która nosi imię tej wybitnej postaci.

Biuro Posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)