Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego

Redaktor admin on 28 Kwiecień, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Parlament Europejski przyjął decyzję w sprawie ustanowienia roku 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. – Być może nigdy wczesniej uznanie i upowszechnianie europejskiego dziedzictwa kulturowego nie było ważniejsze niż obecnie. W Europie bowiem rosną w siłę ruchy, które Europejczyków chcą poróżnić i podzielić. Jesteśmy świadkami wzrastającej fali nacjonalizmów, rasizmu czy ksenofobii. Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, to doskonały więc sposób na promowanie tego, co nas łączy, czyli naszej niepowtarzalności europejskiej kultury - zaznaczył po głosowaniu poseł Szejnfeld.

- Inicjatywa ta powinna promować naszą różnorodność kulturową i dialog międzykulturowy. Jednocześnie Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, to szansa na pogłębienia wiedzy Europejczyków na temat wartości, które nasza cywilizacja dała reszcie świata – mówił podczas debaty europoseł z Wielkopolski. Celem programu winno być upowszechnianie naszej wspólnej historii oraz poczucia europejskiej tożsamości – kontynuował w swoim wystąpieniu poseł Szejnfeld.

Struktura Europejskiego Roku umożliwi aktywny udział w projekcie wszelkim organizacjom działającym w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, ponadnarodowym sieciom kulturalnym oraz zainteresowanym organizacjom pozarządowym i stowarzyszeniom kulturalnym, a w szczególności organizacjom młodzieżowym.

W ramach Europejskiego Roku zostaną zorganizowane m.in. wydarzenia i inicjatywy służące promowaniu debaty i podnoszeniu świadomości na temat znaczenia i wartości dziedzictwa kulturowego oraz wymianie doświadczeń i dobrych praktyk. Według przegłosowanego przez Parlament dokumentu, Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego zostanie wsparty z budżetu UE kwotą w wysokości 8 mln euro, co oznacza podwojenie środków w stosunku do pierwotnej propozycji Komisji.

- Należy pamiętać też, że dziedzictwo kulturowe odgrywa bardzo ważną rolę gospodarczą i społeczną. Ponad 300 tysięcy osób zatrudnionych jest w europejskim sektorze dziedzictwa kulturowego, a prawie 8 mln miejsc pracy jest bezpośrednio z nim wiązanych. – wylicza poseł Szejnfeld.

***

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego jest jedną z wielu inicjatyw promujących europejską kulturę. Od ponad 30 lat w UE istnieje m.in. projekt Europejskiej Stolicy Kultury, w którym wybrane europejskie miasto w ciągu roku może zaprezentować swoje życie kulturalne pozostałym Europejczykom. W 2000 roku był to Kraków, a 2016 Wrocław. Od dwóch lat UE przyznaje także znak dziedzictwa europejskiego, nadawany zabytkom, ze względu na rolę, jaką odegrały w historii europejskiej.

Hanna Łuczkiewicz
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)