Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

30 lat istnienia programu „Erasmus”

Redaktor admin on 13 Czerwiec, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe, Unia Europejska. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

9 milionów osób – to efekt wymiany studenckiej w ramach programu „Erasmus”. Program stał się wielkim sukcesem europejskiej idei zbliżania ludzi, współpracy ponad granicami oraz rozwoju nauki i edukacji. Brawo! – mówi Adam Szejnfeld, europejski ambasador jednej z opcji tego programu, a mianowicie „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”.

Program powstał w 1987 r. Wzięło w nim udział wówczas 3200 studentów z 11 krajów. Dziś liczba jego uczestników sięga dziewięciu milionów. Są wśród nich studenci, stażyści, wolontariusze i osoby aktywne zawodowo. W 2014 r. powstał program Erasmus+, w ramach którego połączono wszystkie unijne inicjatywy w dziedzinie edukacji, młodzieży i sportu. Aktualnie w programie uczestniczą 33 kraje (28 państw UE oraz Turcja, była jugosłowiańska republika Macedonii, Norwegia, Islandia i Liechtenstein). W ciągu zaledwie trzech lat w programie Erasmus+ wzięły udział ponad dwa miliony osób. Poza programem Erasmus+ powstał też jego wariant przystosowany do rozwoju i edukacji biznesowej osób, które prowadzą firmy, albo chciałby podjąć działalność gospodarczą. Jest nim program „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”. Ambasadorem na Polskę tego programu jest Adam Szejnfeld, eurodeputowany z Wielkopolski.

Z okazji 30-lecia programu, podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zaprezentowali nową stronę internetową Erasmus+ Generation Online Meeting Point oraz towarzyszącą jej aplikację mobilną, przeznaczoną dla studentów, uczniów szkół zawodowych i uczestników wymian młodzieżowych. Pomoże im ona w organizowaniu planowanych wyjazdów.

Dzięki mobilnej aplikacji Erasmus+ uczestnicy będą mogli:

  • w łatwy sposób śledzić stan formalności administracyjnych przed wyjazdem, podczas pobytu za granicą i po powrocie: na przykład przygotować i podpisać online porozumienia o programie zajęć na studiach z uczelnią macierzystą i z uczelnią z zagranicy
  • poradzić innym uczestnikom, jak odnaleźć się w nowym otoczeniu i zagłosować na najlepsze porady
  • doskonalić swoją znajomość języków obcych przy pomocy platformy wsparcia językowego online programu Erasmus+ oferującej kursy językowe online i pomoc mentora.

Pierwsza wersja aplikacji jest już dostępna dla iOS i Androida. Wprowadzane będą nowe funkcje i aktualizacje przeznaczone dla kolejnych kategorii uczestników programu oraz dostosowujące ją do potrzeb przyszłych użytkowników.

Na dzisiejszej uroczystości w Strasburgu przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Komisji wręczyli również 33 uczestnikom Erasmusa (po jednym z każdego kraju uczestniczącego w programie) symboliczną nagrodę dla „dziewięciomilionowego uczestnika programu Erasmus+”.

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)