Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

5 LAT – 5 PRIORYTETÓW – 25 KONKRETÓW – Konferencja PO w Poznaniu.

Redaktor admin on 21 Kwiecień, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W ciągu 10 lat prezydent Bronisław Komorowski chce, aby Polska awansowała do grupy 10 najbardziej rozwijających się państw Europy – powiedział Adam Szejnfeld, europoseł PO, na konferencji prasowej w Poznaniu, na której parlamentarzyści wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej przedstawili dokonania prezydenta Bronisława Komorowskiego w mijającej kadencji. Konferencja odbyła się w dniu 20 kwietnia br.

Z mediami w siedzibie PO w Poznaniu spotkali się przewodniczący KPPO Rafał Grupiński, eurodeputowany Adam Szejnfeld, senator Jadwiga Rotnicka oraz posłowie: Bożena Szydłowska, Waldy Dzikowski i Jacek Tomczak. Politycy zaznaczyli, że podstawą prezydentury Bronisława Komorowskiego jest dialog, a priorytetami: bezpieczeństwo, rodzina, konkurencyjna gospodarka, dobre prawo i nowoczesny patriotyzm.

Najlepszy sposób na poprawę sytuacji polskich rodzin to tworzenie nowych miejsc pracy, do czego przyczynia się rozwój gospodarki. Dlatego Bronisław Komorowski przywiązuje do tego tak olbrzymią wagę. Bronisław Komorowski to jedyny prezydent, który w ciągu ostatnich 25 lat na tak szeroką skalę prowadził też dialog społeczny. Przez 5 lat prezydent odbył ponad 100 spotkań z pracobiorcami, pracodawcami i ekspertami, dzięki czemu powstały nowe projekty ustaw. – mówił m.in. eurodeputowany z wielkopolski, Adam Szejnfeld.

Europoseł Adam Szejnfeld podkreślił znaczenie, jakie dla kraju, wraz z polityką prorodzinną, ma rozwój gospodarki. Zauważył, jak w związku z tym istotne są działania Bronisława Komorowskiego, które doprowadziły do budowy dobrego klimatu dla przedsiębiorczości oraz do dialogu publicznego między pracownikami, pracodawcami i politykami. Podkreślił również, iż prezydent Komorowski kładzie nacisk na promocję polskich przedsiębiorstw, z czym związane jest przywrócenie Nagrody Gospodarczej prezydenta RP, przyznawanej przedsiębiorcom, którzy w szczególny sposób przysłużyli się budowie konkurencyjności polskiej gospodarki, jak i prowadzona przez prezydenta Komorowskiego promocja Polski i polskich przedsiębiorców za granicą. Owe działania przyniosły Polsce nowe kontrakty i doprowadziły do wzrostu konkurencyjności naszego kraju na arenie międzynarodowej. Europoseł zwrócił również uwagę na efekty zapoczątkowanej przez Bronisława Komorowskiego debaty publicznej na temat polskiej gospodarki. Skutkiem prowadzonego przez prezydenta dialogu społecznego jest bardzo wiele konkretnych projektów ustaw. Wymienił na przykład projekt ustawy mającej wprowadzić zmianę w ordynacji podatkowej i doprowadzić do ograniczenia przenoszenia na podatnika ryzyka nieprecyzyjnych przepisów prawa oraz związanych z tym kosztów. Wspomniał też o ustawie, która ma wprowadzić Polskę do grupy najbardziej innowacyjnych krajów europejskich, m.in. dzięki planowanym ulgom podatkowym w zakresie innowacyjności oraz badań i rozwoju.

Cieszę się, że pan prezydent przyjął pięć lat temu moją propozycję reaktywowania Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, szczególnie, że jest ona wręczana w Poznaniu. Wniosłem także duży wkład w tworzenie przez pana prezydenta zielonej księgi polskiego prawa w dziedzinie zasad stanowienia prawa. Uważam bowiem, że jeśli nie zmienimy w naszym kraju zasad stanowienia prawa, to nadal będzie go za dużo i nadal będzie na zbyt niskim poziomie. Zaproponowałem także prezydentowi podjęcie inicjatywy legislacyjnej w zakresie ustanowienia jednej agencji rządowej odpowiedzialnej za promocję Polski i polskiej gospodarki za granicą oraz wspierania internacjonalizacji polskich firm – mówił poseł Adam Szejnfeld.

Konkurencyjna gospodarka i dobre prawo – przykłady działań prezydenta b. Komorowskiego:

1. Przywrócenie Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP i promocja polskiej gospodarki (m.in. wizyty w Chinach, Turcji i Korei).

2.  Ustawa wspierająca innowacyjność.

3. Projekt zmian przyspieszający postępowanie przed sądami administracyjnymi także w sprawach gospodarczych.

4.  Projekt ustawy wprowadzającej zasadę in dubio pro tributario rozstrzyganie wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika.

5. Nowy model pozytywnego zaangażowania głowy państwa w tworzenie prawa – oparty na dialogu, a nie tylko na stosowaniu wet i wniosków do Trybunału Konstytucyjnego w ramach bieżącej walki politycznej.

6. Projekt korygujący pochopny plan likwidacji sądów w małych miejscowościach.

7. Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym.

8. Zielona Księga – System stanowienia prawa w Polsce.

9. Zmiany w Kodeksie wyborczym.

Jadwiga Rotnicka i Bożena Szydłowska przestawiły osiągnięcia prezydenta na polu polityki prorodzinnej, stanowiącej dla niego jeden z głównych priorytetów. Podkreśliły znaczenie programu „Dobry klimat dla rodziny”, w ramach którego podjęto szereg inicjatyw prowadzących do zlikwidowania barier dla dzietności, wśród nich wprowadzenie dodatków mieszkaniowych dla młodych rodzin oraz ustanowienie kwoty wolnej od podatku w zależności od liczby dzieci w rodzinie.

Rodzina – przykłady działań prezydenta b. Komorowskiego:

1. Program „Dobry Klimat dla Rodziny”.

2. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny i system ponad 300 samorządowych Kart Dużej Rodziny

3. Dłuższe urlopy rodzicielskie.

4. Projekt zmian w Kodeksie pracy ułatwiający łączenie życia rodzinnego i zawodowego.

5. Nowy system ulg podatkowych na dzieci, z którego skorzysta milion rodzin.

Poseł Jacek Tomczak omówił kwestię bezpieczeństwa narodowego i podjęte przez Bronisława Komorowskiego inicjatywy zmierzające do jego wzrostu. Wskazał na przeprowadzoną w czasie kadencji prezydenta Komorowskiego modernizację i dozbrojenie polskiej armii, budowę tarczy antyrakietowej oraz wzmocnienie pozycji Polski w NATO.

Bezpieczeństwo – przykłady działań prezydenta b. Komorowskiego:

1. Program modernizacji sił zbrojnych.

2. Tarcza antyrakietowa .

3. Zakończenie polityki ekspedycyjnej.

4.Umacnianie pozycji w NATO. Wzmocnienie wschodniej flanki i uzyskanie korzystnych dla Polski i Sojuszu ustaleń na szczytach w Lizbonie, Chicago i Newport.

5. Ponadpartyjny RBN.

6. Podniesienie do 2% PKB wydatków na armię.

Poseł Waldy Dzikowski mówił natomiast o zasługach Bronisława Komorowskiego dla umacniania idei nowoczesnego patriotyzmu, zaangażowanie w sprawy kulturalne kraju oraz przedsięwzięcia takie jak nadanie autostradzie A2 nazwy „Autostrada Wolności”, czy działania zmierzające do upodmiotowienia lokalnych samorządów oraz zwiększenia zakresu ich kompetencji.

Nowoczesny patriotyzm – przykłady działań prezydenta b. Komorowskiego:

1. Wspólne obchody narodowych rocznic – m.in. marsz „Razem dla Niepodległej” oraz kokardy narodowe.

2. Nowa polityka odznaczeniowa – docenienie osiągnięć ludzi kultury, sportowców, naukowców i wszystkich innych, którzy sprawiają, że możemy czuć dumę z naszego kraju.

3. Akcja „Narodowe Czytanie”.

4. Ustawa zobowiązująca do umieszczania godła na strojach sportowców.

5. Obchody „Święta Wolności” i uroczystości 25-lecia Wolności.

Podsumowując konferencję, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Rafał Grupiński podkreślił sukces polityki zagranicznej Bronisława Komorowskiego, skupiającej się na umiejętnym budowaniu cennych koalicji międzynarodowych oraz udanej polityce wschodniej. Wymienił również niedawno uchwaloną ustawę krajobrazową, przy kształtowaniu której prezydent był bardzo aktywny. Mówiąc o celach, na których skupi się dalsza polityka Bronisława Komorowskiego, wskazał na projekty mające pomóc Polakom w ich aktywności, takie jak na przykład program mieszkań na wynajem dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, czy stworzenie Karty Młodego Przedsiębiorcy.

W odpowiedzi na pytanie ze strony dziennikarzy, o to czy politycy Platformy Obywatelskiej nadal spodziewają się wygranej Bronisława Komorowskiego w pierwszej turze wyborów prezydenckich, europoseł Adam Szejnfeld zapewnił, że taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy.

****

Konferencja prezentująca najważniejsze dokonania ostatnich 5 lat kadencji prezydentury Bronisława Komorowskiego odbyła się również w Pile. Wzięli w niej udział senator Mieczysław Augustyn i posłanka Maria Janyska.

Marta Łasak

asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Marta Łasak

asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)