Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Stosunki UE – Azja. Konferencja w PE na wniosek posła Adama Szejnfelda

Redaktor admin on 15 Grudzień, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Z inicjatywy posła Adama Szejnfelda w Parlamencie Europejskim odbyły się warsztaty poświęcone relacjom handlowym i gospodarczym łączącymi Unię Europejską i kraje azjatyckie: – Otwarcie rynków między Unią Europejską a krajami Dalekiego Wschodu oznacza korzyści nie tylko dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla konsumentów, którzy zyskują dostęp do szerokiej oferty produktów i usług po konkurencyjnych cenach. Dlatego tak ważne jest, aby negocjatorzy kolejnych, ambitnych porozumień handlowych, byli w stanie nie tylko zabezpieczyć interesy wszystkich obywateli, ale również skutecznie informowali opinię publiczną o korzyściach płynących z liberalizacji handlu - podkreślił poseł Szejnfeld, który przewodniczył warsztatom zorganizowanym przez Komisję Handlu Międzynarodowego.

W seminarium wzięli udział posłowie oraz pracownicy Parlamentu Europejskiego, dyplomaci reprezentujący kraje azjatyckie w Brukseli, z ambasadorem Singapuru oraz ambasadorem Korei południowej na czele, a także przedstawiciele zarówno europejskich, jak i azjatyckich organizacji pozarządowych, głównie gospodarczych. Wśród panelistów przybliżających tematykę relacji handlowych UE-Azja znaleźli się m.in. przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Handlu Komisji Europejskiej oraz profesorowie czołowych europejskich uniwersytetów.

Szczególne zainteresowanie wśród uczestników wzbudził panel poświęcony umowie o wolnym handlu między Unią Europejską a Koreą, pierwszym porozumieniu handlowemu nowej generacji zawartemu przez Unię z państwem azjatyckim: - Po ponad czterech latach od wejścia w życie porozumienia o wolnym handlu między Unią Europejską, a Koreą Południową, deficyt handlowy w wysokości 7,6 mld euro, który odnotowaliśmy przed wejściem w życie umowy o wolnym handlu, przekształcony został w nadwyżkę handlową w wysokości aż 7,4 mld euro. To nie tylko powód do zadowolenia, ale również zachęta do podejmowania dalszych działań na rzecz liberalizacji handlu, również i z innymi krajami świata - mówił poseł Szejnfeld, który pełni funkcję Stałego Sprawozdawcy ds. Stosunków Handlowych UE – Korea Południowa.

Unia Europejska prowadzi negocjacje na temat warunków pogłębienia współpracy handlowej i gospodarczej z większością państw azjatyckich. Rozmowy UE-Singapur już się zakończyły, a obecnie trwa dodatkowa analiza konsekwencji prawnych wstępnie uzgodnionego porozumienia. Podobnie wygląda kwestia umowy UE-Wietnam, w przypadku której negocjacje zakończyły się w sierpniu br. Rozmowy dotyczące porozumienia UE-Japonia dobiegają końca i przewiduje się zawarcie umowy na początku 2016 roku. W początkowej fazie rozmów znajduje się natomiast dwustronna umowa inwestycyjna UE-Chiny. Niektóre z prowadzonych przez UE negocjacji, m.in. w przypadku Malezji i Indii, zostały czasowo zawieszone z uwagi na brak możliwości osiągnięcia porozumienia w najbardziej wrażliwych kwestiach. Istnieje również grupa państw, m.in. Tajwan, które nadal czekają na swoją szansę pogłębienia relacji handlowych z Unią Europejską.

Hanna Łuczkiewicz

Asystentka do Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)