Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Bliski koniec roamingu

Redaktor admin on 1 Lipiec, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Po wieloletniej batalii i wczorajszych, całonocnych negocjacjach, Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie zniesienia opłat roamingowych. Nastąpi to w czerwcu 2017 roku, ale ceny zostaną radykalnie obniżone już w przyszłym roku. – Zniesienie opłat za roaming to namacalny dowód na to, że Jednolity Rynek Europejski nie jest pustym sloganem, ale rzeczywistością, z której korzyści mogą czerpać wszyscy Europejczycy. Ufam, że zarówno zniesienie opłat za roaming, jak nowa Strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego dla Europy, umożliwią naszym obywatelom i przedsiębiorcom pełne korzystanie z cyfrowej rewolucji - podkreślił poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, komentując wynik wczorajszych negocjacji.

W tzw. pakiecie telekomunikacyjnym przyjętym w zeszłym roku, Parlament Europejski zaproponował, aby opłaty za roaming zostały zniesione na terytorium Unii Europejskiej już w grudniu br. Państwa członkowskie obawiały się jednak wpływu zniesienia opłat na funkcjonowanie firm telekomunikacyjnych. Osiągnięty kompromis przewiduje więc zniesienie opłat za roaming w czerwcu 2017 r., co ma pozwolić operatorom na dostosowanie się do planowanych zmian.

Niemniej jednak, dzięki porozumieniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE już w przyszłym roku zostaną znacząco obniżone obecne limity na opłaty za roaming z 0,19 euro do 0,05 euro za minutę połączenia; z 0,06 euro do 0,02 za wysłanego smsa i z 0,2 do 0,05 euro za MB danych (stawki bez VAT).

Inną ważną kwestią, którą reguluje wyżej wymieniony pakiet telekomunikacyjny to neutralność sieci. Oznacza ona, że każdy użytkownik ma mieć zagwarantowany równy dostęp do wszystkich usług w Internecie, a cały ruch w sieci ma być traktowany w jednakowy sposób. Dostawcy internetu nie będą mogli zatem faworyzować jednych usługodawców kosztem drugich.

Aby uzgodniony tekst pakietu telekomunikacyjny mógł wejść w życie, musi zostać jeszcze formalnie przyjęty przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej, co nastąpi w najbliższych miesiącach.

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)