Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Bruksela. Czy czeka nas wojna?

Redaktor admin on 23 Marzec, 2018 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa, by wyłączyć Unię Europejską spod obowiązywania amerykańskich ceł na stal i aluminium, ma charakter tymczasowy. Dlatego przestrzegałbym przed hurraoptymizmem. Sytuacja nadal jest poważna. Zresztą wojna handlowa wisi nad całym światem i nie dotyczy tylko relacji USA – UE – uważa europoseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego, który wziął udział w debacie na temat stanu handlu międzynarodowego z panią Cecilią Malmström, Komisarz ds. Handlu UE. Debata, choć poświęcona całościowym stosunkom gospodarczym UE z resztą świata, została niemalże w całości zdominowana przez temat ewentualnej wojny handlowej.

Na początku marca br. prezydent USA Donald Trump zapowiedział nałożenie ceł przywozowych na aluminium i stal. Decyzja ta uderzyłaby w sposób szczególny w producentów z Europy. Ogłoszone wczoraj czasowe wyłączenie spod obowiązywania amerykańskich ceł obejmie jednak Unię Europejską. Również Australię, Brazylię i Korą Południową. Już wcześniej podobną derogację uzyskały Meksyk i Kanada.

Sprawie tej poświecono także debatę podczas wymiany poglądów Grupy Roboczej EPP w PE, w której udział także wziął europoseł z Wielkopolski. – Unia Europejska musi być w stanie odpowiednio zareagować na coraz mniej przewidywalną politykę handlową prowadzoną przez administrację Donalda Trumpa. To oczywiste, że w ramach Wspólnoty poszczególne państwa różnią się, co do oceny sytuacji i użycia ewentualnych środków odwetowych. Nikomu jednak w Europie nie zależy na eskalacji napięcia. Jeśli będziemy działać wspólnie i mówić jednym głosem, będziemy w stanie wywrzeć presję na naszych partnerach zza oceanu – powiedział podczas posiedzenia poseł Szejnfeld, który zwrócił uwagę na to, że temat relacji handlowych UE-USA powinien być jednym z ważniejszych tematów trwającego w Brukseli szczytu Rady Europejskiej.

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

#Handel #HandelMiędzynarodowy #UmowyMiędzynarodowe #LiberalizacjaHandlu #Cła #Stal #Aluminium #DonaldTrump #Globalizacja #GlobalizacjaDobrobytu #Przyszłość #Stabilność #Partnerstwo #Europa #Bruksela #Strasburg #ParlamentEuropejski #KomisjaEuropejska #UE #UniaEuropejska #EPP #EPL #PlatformaObywatelska #PO #AdamSzejnfeld #Wielkopolska

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)