epp5_zps3f8w24ka

Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Chwała Wielkopolanom

Redaktor admin on 1 Styczeń, 2019 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Tak jak wojna polsko-bolszewicka ustanowiła granicę Polski na wschodzie, tak wcześniejsze Powstanie Wielkopolskie pomogło ustalić granicę naszego kraju na zachodzie. Cieszę się, że dzisiaj – chyba po raz pierwszy – z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego bohaterska walka Wielkopolan została doceniona w skali całego kraju, a nie tylko naszego województwa – powiedział europoseł Adam Szejnfeld po zakończeniu oficjalnych uroczystości z okazji 100 lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jubileusz miał miejsce 27 grudnia pod pomnikiem ku czci Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. W uroczystości oprócz mieszkańców Wielkopolski udział wzięli także przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP. Organizatorem obchodów był Urząd Województwa Wielkopolskiego.

Oficjalne uroczystości zaczęły się od złożenia kwiatów na mogile pierwszego dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. W południe natomiast przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych z całego kraju uczestniczyli w poznańskiej Farze w mszy świętej w intencji Powstańców Wielkopolskich. Tradycyjnie już też na Placu Wolności „rozbił się” Obóz Powstańczy. Można było tam zobaczyć m.in. zrekonstruowane przez Politechnikę Poznańską (we współpracy z samorządem województwa) samoloty Fokker, będące przykładem maszyn, jakie powstańcy zdobyli na Ławicy.

W głównych obchodach rocznicowych przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich uczestniczyli nie tylko przedstawiciele władz kraju, posłowie, senatorowie oraz europoseł Adam Szejnfeld, ale przede wszystkim Marszałek Wielkopolski wraz z Zarządem Województwa i przedstawicielami Wielkopolskiego Sejmiku Samorządowego, prezydent Poznania, prezydenci miast Wielkopolski oraz starostowie, burmistrzowie i wójtowie, rodziny powstańcze, ale co istotne tłumnie przybyli mieszkańcy Wielkopolski. Punktualnie o godz. 16.40, w najbardziej prawdopodobnej godzinie wybuchu powstania rozległ się dźwięk syren, a w całym Poznaniu na minutę stanęły tramwaje i autobusy. Uczczono tym sposobem prawie 3.000 ofiar powstania, zwycięskiego powstania.

.

Wieczorem na Stadionie Miejskim w Poznaniu miał miejsce koncert pt. „Muzyka Wolności – Poznań 2018”. Marszałek Marek Woźniak już wcześniej zapowiadał, że koncert będzie radosnym spotkaniem, ale i okazją do refleksji na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości wokół tematu WOLNOŚCI i hasła rocznicowych obchodów „Wolność liczy się w każdym wieku”. Artyści wystąpili na specjalnie przygotowanej scenie nawiązującej do kokardy narodowej i zaprezentowali współczesny, specjalnie dobrany repertuar. W Poznaniu zaśpiewali Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska, Michał Szpak, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Anna Wyszkoni, Lombard, Cleo, Stanisław Soyka, Sebastian Riedel, Kasia Wilk & Mezo, Sztywny Pal Azji, Ola Gintrowska. Artystom towarzyszyła orkiestra symfoniczna pod kierownictwem: Adama Sztaby, Daniela Nosewicza i Nikoli Kołodziejczyka. Gospodarzami wieczoru byli Grażyna Torbicka i Olivier Janiak. Koncert składał się z trzech części, zatytułowanych kolejno Wiara, Nadzieja i Wolność. Tłem były filmowe nawiązania do wydarzeń historycznych sprzed wieku, ukazujących bohaterów Powstania Wielkopolskiego.

Źródło: inf. własna oraz umww.pl

Marta Łasak

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

#27.12.1918 #PowstanieWielkopolskie #ZwycięskiePowstanie #Wielkopolska #AdamSzejnfeld #Poznań

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)