Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Ciechocinek – perła w koronie

Redaktor admin on 24 Luty, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Ciechocinek, to perła w koronie polskich uzdrowisk. Jak byłem tu kilka lat temu przeraziłem się. Zamiast pięknego uzdrowiska zobaczyłem obraz nędzy, rozwalających się domów, obiektów sanatoryjnych, budynków. Bród, walające się śmieci… Dzisiaj jest już pięknie, choć nadal widać znaki świetności tego miasta poprzez pryzmat miejsc do rewitalizacji i zagospodarowania. Bardzo się cieszę, że od lat zajmuje się tym prezes Stefan Smulski. Wie on bowiem, iż trudno leczyć skutecznie ludzi w obiektach, które same „leczenia” potrzebują – mówił podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświeconej Marianowi Ratajskiemu, poseł Adam Szejnfeld, przewodniczący Komisji Przyjazne Państwo. Uroczystość odbyła się w dniu 21 lutego 2011 roku w Ciechocinku i związana była z nadaniem imienia Mariana Raczyńskiego pięknemu, zabytkowemu Szpitalowi Uzdrowiskowemu Nr I. Tablicę z nazwiskiem Mariana Raczyńskiego poświęcił Biskup Włocławski Wiesław Mering w asyście Prałata Ciechocińskiego Grzegorza Karolaka. Uroczystość objęto honorowym patronatem Ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada.

Gmach dawnych Łazienek IV został wybudowany w 1904 roku. Po II Wojnie Światowej  w 1950 roku uruchomiony został ośrodek rehabilitacyjno – ortopedyczny. Po przebudowie i rozbudowie w latach 1971-74 mieści się w nim Szpital Uzdrowiskowy Nr I, będący wizytówką Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A., który specjalizuje się w leczeniu schorzeń narządów ruchu.

Obecnie wykonano remont budynku głównego wraz z bazą zabiegową, małym basenem, wyposażeniem i aranżacją wnętrz oraz elewacji. Nadbudowano budynek kinezyterapii. Pozyskano dofinansowanie z Unii Europejskiej  na remont basenu ortopedycznego. Ostateczny termin zakończenia prac planowany jest na 2012 rok. W ramach realizacji powyższych zadań obiekt zyskał dwa dodatkowe piętra mieszczące pokoje hotelowe oraz nowoczesną bazę zabiegową dostosowaną do większej liczby kuracjuszy wraz z basenem solankowym.  Obecnie posiada 240 miejsc noclegowych (w tym również miejsca przystosowane dla osób niepełnosprawnych).

Decyzja nadania Szpitalowi Uzdrowiskowemu Nr I imienia Mariana Raczyńskiego jest ściśle związana z jego zaangażowaniem w rozwój Ciechocinka. Za kadencji ww. jako Dyrektora Zakładu Zdrojowego z małej osady kuracyjnej miasto stało się największym i najnowocześniejszym nizinnym uzdrowiskiem w kraju. Zasługi Mariana Raczyńskiego nie ograniczają się wyłącznie do działań na rzecz Ciechocińskiego Zdroju. To właśnie z inicjatywy Dyrektora Zdrojowiska podjęto budowę dawnych Łazienek IV – dziś Szpitala Uzdrowiskowego Nr I. Za rządów Mariana Raczyńskiego powstały Łazienki II i III, obecna siedziba Zarządu PUC S.A. oraz zrekonstruowano źródło nr 11, któremu nadano oryginalną formę architektoniczną tzw. „grzybka”. Można więc z całą pewnością pokusić się o stwierdzenie, że wszystkie najważniejsze i najatrakcyjniejsze obiekty Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A. zawdzięczają swój kształt i wygląd właśnie Marianowi Raczyńskiemu.

(źródło: Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Ciechocinek S.A.)

Antoni Kolasa

Dyrektor Biura Posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)