Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Co z CETA, co dalej z TTiP? – konferencja w Business Centre Club.

Redaktor admin on 27 Listopad, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Europoseł Adam Szejnfeld został poproszony o udział w dyskusji wokół umów CETA i TTiP, zorganizowanej w Warszawie przez Business Centre Club, organizację zrzeszającą polskich przedsiębiorców. – Według mnie, umowa CETA z Kanadą jest najlepszą i najbezpieczniejszą umową, jaką do tej pory zawarła Unia Europejska. Powinna ona być wzorem dla negocjowanej umowy TTiP ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział eurodeputowany.

Uczestnicy dyskusji starali się odpowiedzieć na pytanie jakie korzyści niesie ze sobą podpisana niedawno z rządem Kanady umowa CETA oraz co ona oznacza dla przedsiębiorców. Głównym tematem rozmowy była negocjowana obecnie między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi umowa TTIP. Zamieszanie wokół porozumienia zwiększyła jeszcze bardziej wygrana w wyborach prezydenckich w USA Donalda Trumpa, przeciwnika podpisania umowy.

Niestety, w dyskusji publicznej nie o korzyściach się wspomina, lecz cała opinia koncentrowana jest na potencjalnych zagrożeniach. Największym z nich ma być jakoby system ochrony inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, że zreformowany w CETA i TTiP system arbitrażu jest najnowocześniejszym na świecie, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, także tym, którzy negują umowy o wolnym handlu i usługach oraz umowy inwestycyjne – mówił eurodeputowany Adam Szejnfeld. – Nowo powstałe niezależne sądy inwestycyjne, a docelowo dwuinstancyjny, międzynarodowy sąd arbitrażowy, mają zapewnić niezależność i obiektywność rozstrzygania sporów. Polska jako jeden z największych i najważniejszych krajów Unii, może się spodziewać posiadania w składzie orzekającym również swojego sędziego. – Europoseł Szejnfeld podkreślił również, że w interesie Polski leży wypracowanie nowego systemu, ponieważ obowiązujące obecnie Bilateralne Umowy Inwestycyjne są przestarzałe i niekorzystne dla Polski.

W swoim wystąpieniu eurodeputowany z Wielkopolski zwrócił uwagę na zagrożenie, jakie niesie ze sobą demonizacja globalizacji i negowanie jej pozytywnych skutków, takich jak rozwój gospodarczy oraz związane z nim przybywanie miejsc pracy, jak również płynące z niej korzyści natury społecznej – upowszechnianie się na świecie demokracji, rządów prawa, tolerancji, idei społeczeństwa obywatelskiego oraz walki z biedą i zanieczyszczaniem środowiska. Należy zrozumieć, że umowy handlowe służą nie tylko rozwojowi gospodarczemu, ale i globalizacji demokracji oraz dobrobytu na świecie.

W dyskusji moderowanej przez red. Macieja Zakrockiego udział wzięli m.in. Marcin Bosacki, były ambasador RP w Kanadzie, dr Marek Grela, były ambasador RP w Unii Europejskiej, Tony Housh, prezes Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce oraz Adrian Zwoliński, ekspert BCC ds. prawa handlowego, własności intelektualnej i systemu prawnego państw Azji.

Z pełnym wystąpieniem posła A. Szejnfelda można się będzie zapoznać na stronie www.szejnfeld.pl w sekcji Video.

Justyna Pietryga
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
www.facebook.com/PoselSzejnfeld/
twitter.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)