Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Cud Balcerowicza

Redaktor admin on 20 Grudzień, 2009 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

archiwalne_-_posel_a1_szejnfeld_i_prof_l_balcerowicz

Każda rocznica stanowi dobrą okazję nie tylko do refleksji, ale też do oceny wpływu przeszłych wydarzeń na dzisiejsze życie. Rocznica, jaką obchodzimy w ciągu ostatnich dni dla mnie ma jednak szczególne znaczenie. Myślę bowiem, że w żaden sposób nie można zapomnieć o wydarzeniach, jakie miały miejsce 20 lat temu oraz bohaterach tamtych dni. To właśnie dzięki odwadze, zdecydowaniu i determinacji rządu Tadeusza Mazowieckiego, a przede wszystkim głównego autora reformy gospodarczej odradzającej się wolnej Polski ministra, wicepremiera Leszka Balcerowicza, udało się przeprowadzić Polskę i Polaków z komunizmu do kapitalizmu. Okres transformacji ustrojowej i gospodarczej był trudny, bolesny ale konieczny. Dzialania profesora miały cechy cięć chirurgicznych. Ich walorem była precyzja i szybkość. Tak, to właśnie Leszek Balcerowicz jest człowiekiem, który przeprowadził Polskę z gospodarki planowo –socjalistycznej, do gospodarki rynkowej. Dzisiejsza Polska nie byłaby taką, jaka znamy, bez decyzji i dokonań sprzed dwudziestu lat. To jest cud Balcerowicza, cud gospodarczy. Cieszę się i jestem dumny, że mogłem i nadal mogę z nim współpracować – mówi poseł Adam Szejnfeld.

Polska w okresie transformacji walczyła z galopującą inflacją a plan reform zapoczątkowany w 1989 r. był początkiem przełomu. Profesor Leszek Balcerowicz mówił: „Przy pracach nad każdą dużą zmianą należy wykonać trzy operacje – zdiagnozować sytuację, określić cele, które chce się zrealizować i zdecydować się na konkretne działania. Zaznaczył, że w okresie przemian w Polsce najtrudniejsze było wykonanie projektu gospodarczego, “zarówno pod względem intelektualnym, jak i praktycznym”. Dodał też, że grupa ludzi w Ministerstwie Finansów, która w 1989 r. pracowała nad budżetem, miała pouczcie misji. Przypomniał, że jednym z wyzwań tamtych czasów była “galopująca inflacja, od 20 do 50 proc. miesięcznie” a plan reform wcielony w 1989 r. był początkiem przełomu”.

Poseł Adam Szejnfeld wziął udział w Teatrze Wielkim we wspanialej gali poświeconej profesorowi Leszkowi Balcerowiczowi, jaka odbyła się w dniu 14 grudnia. Oprócz bohatera gali jej głównym gościem był premier Donald Tusk. Adam Szejnfeld z miejsca w loży rządowej mógł oglądać prapremierę filmu pt. „Balcerowicz – Gra o wszystko”. Film jest autorstwa Andrzeja Fizyka i Anny Więckowskiej, a wyprodukowany został przez Studio SCORPIO oraz HBO Central Europa, przy wydatnym wsparciu finansowym Grupy Enea. Także i Sejm oddal honory prof. Leszkowi Balcerowiczowi. Odbyło się to w dniu 17 grudnia w Sali Kolumnowej, a głównym mówca, oprócz jubilata, był marszałek Bronisław Komorowski.

****

Poprzez wprowadzenie w życie „Planu Balcerowicza” w przeciągu półtora roku doprowadzono do zdławienia hiperinflacji z poziomu prawie 700% (1990) do 60% rocznie, urealniono kurs walutowy złotego, wprowadzono jego wewnętrzną wymienialność, przeprowadzono reformę bankowości, zrównoważono detaliczny rynek wewnętrzny, rozpoczęto reformy podatkowe i ubezpieczeniowe. Zaczęło się budowanie dzisiejszej siły Polski w Unii Europejskiej, Polski w Europie i Polski w świecie – podsumowuje poseł Adam Szejnfeld.

Rafał Kus
asystent posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)