Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Czy grozi nam pandemia?

Redaktor admin on 28 Marzec, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Wirus Ebola, wirus świńskiej grupy typu A/H1N1, a ostatnio wirus Zika to przykłady szybkiego rozprzestrzeniania się poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia. Odpowiednie przygotowanie Unii Europejskiej i jej państw członkowskich do szybkiego reagowania w ramach globalnego bezpieczeństwa zdrowia to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi dzisiaj stoimy, zwłaszcza, że w czasach szerzącego się terroryzmu nie można wykluczyć powstania epidemii także z powodów świadomej działalności ludzi – to fragment wystąpienia posła Adama Szejnfelda, który zwrócił się do Komisji Europejskiej z propozycją stworzenia alternatywnych, a zarazem bardziej efektywnych, rozwiązań chroniących Europejczyków przed ewentualnym wirusowym niebezpieczeństwem.

- Szczególne zaniepokojenie budzi ryzyko powrotu chorób wysoce zakaźnych, do czego przyczynić się może zaniechanie lub ograniczenia masowości szczepień, postulowane przez zyskujące na popularności ruchy antyszczepionkowe. Równie istotnym problemem jest nasilające się zjawisko antybiotykoodporności, które znacząco utrudnia zwalczanie infekcji czy rosnące ryzyko ataku terrorystycznego przy użyciu wysoce zakaźnych zmodyfikowanych genetycznie wirusów lub bakterii – obawia się europoseł z Wielkopolski.

Z tych powodów niezwykle ważne jest wspieranie badań w zakresie opracowywania szczepionek, metod diagnostycznych, jak i strategii kontrolowania rozprzestrzeniania się chorób wysoce zakaźnych. – Chciałbym, aby Komisja zaprezentowała nie tylko działania, które należy wdrożyć w przypadku pojawiania się epidemii i pandemii, ale także jakie rozwiązania należałoby przyjąć, aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo zdrowia i życia Europejczyków – dodaje poseł Szejnfeld.

Traktat z Lizbony wzmocnił znaczenie polityki ochrony zdrowia, stanowiąc, że „przy określaniu i urzeczywistnianiu wszystkich polityk i działań Wspólnoty zapewnia się wysoki poziom ochrony zdrowia ludzkiego”. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez wsparcie udzielane przez Wspólnotę państwom członkowskim oraz przez zacieśnianie współpracy.

– Unia Europejska musi być przygotowana na każde ryzyko wystąpienia pandemii. Nawet gdyby kolejna epidemia nie wywoła tak drastycznej liczby ofiar jak hiszpanka, należy rozważyć, jakie będą skutki społeczne, demograficzne i ekonomiczne, gdyby w dużych ośrodkach miejskich pojawiło się ryzyko wystąpienia wirusa podobnego na przykład do Eboli – podsumował wystąpienie do Komisji Europejskiej eurodeputowany Adam Szejnfeld.

***

Więcej informacji nt. Zdrowia publicznego w Unii Europejskiej można znaleźć na stronie Parlamentu Europejskiego:

http://www.europarl.europa.eu/atyourservice/pl/displayFtu.html?ftuId=FTU_5.5.3.html

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)