Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Dawno temu w Polsce…

Redaktor admin on 1 Wrzesień, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W Dzień Solidarności i Wolności – w 33 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych poseł Adam Szejnfeld wraz z prezydentem Piły Piotrem Głowskim oraz przedstawicielami władz samorządowych Piły i powiatu pilskiego złożył kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym NSZZ „Solidarność” w Pile. W ten sposób Piła włączyła się w ogólnopolskie uroczystości upamiętniające to ważne dla Polski, Europy i świata historyczne wydarzenie.

31 sierpnia 1980 roku to nie był dzień odzyskania wolności i suwerenności, lecz był przełomem w nieodwracalnym procesie odzyskiwania swojego miejsca w nowoczesnym świecie przez Polskę i Polaków. Dzisiaj, bez względu na różnice w ocenach i podziały polityczne należy wiec ten dzień czcić i budować o nim trwała pamięć. Szkoda, ze nie wszyscy to rozumieją i chcą realizować. Szkoda. – uważa poseł Szejnfeld

Poseł Adam Szejnfeld w latach 80. był działaczem społecznym i związkowym – wchodził w skład zakładowych, subregionlanych i regionalnych oraz branżowych władz związku, był członkiem legalnej i podziemnej „Solidarności”. W czasie stanu wojennego został internowany w Zakładach Karnych we Wronkach i w Gębarzewie. Po wyjściu z więzienia kontynuował działalność w podziemiu. Po 1989 roku został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego Solidarność w swoim miescie, a także członkiem regionalnego Komitetu Obywatelskiego Solidarność obejmującego Krajnę, Ziemię Nadnotecką oraz Pałuki.

***

31 sierpnia 1980 roku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali w Gdańsku porozumienia sierpniowe. Zgodnie z porozumieniem gdańskim MKS deklarował zakończenie strajku, a delegacja rządowa wyraziła zgodę m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.

Marta Łasak

asystentka posła Adam Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)