Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Debata w Wyborczej

Redaktor admin on 2 Listopad, 2009 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

51

Zakłady Hipolita Cegielskiego stanęły w obliczu, kto wie czy nie największego zagrożenia w całej swojej historii. Na genezę tego stanu rzeczy składa się brak reform w firmie w przeszłości oraz katastrofalna obecnie sytuacja w światowym sektorze okrętowym – mówił poseł Adam Szejnfeld, uczestnik debaty na temat przyszłości wielkopolskiej grupy kapitałowej HCP, jaka obywał się w Poznaniu w dniu 30 października br. W debacie udział wzięli także m.in. Jarosław Lazurko, prezes HCP, Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski oraz przedstawiciele związków zawodowych działających w przedsiębiorstwie. Organizatorem debaty była Gazeta Wyborcza.

Gdyby nie pomoc rządu, myślę, że firma już byłaby w upadłości. Na szczęście mamy do czynienia z solidarną koalicją wspierania Cegielskiego. Wsparcia finansowego już udzieliła Agencja Rozwoju Przemysłu, w MSP trwają prace nad przyjętą przez Radę Nadzorczą HCP strategią na lata 2010-2012, poszukiwane są też nowe kontrakty, m.in. w Brazylii i w Wietnamie. Firma jednak musi koniecznie i szybko zdywersyfikować swoją produkcję przestawiając się na innego typu silniki, niż okrętowe. To może jej dać szansę na przetrwanie kryzysu w sektorze stoczniowym. Dlatego trwają rozmowy z Grupą Bumar na udostępnienie jednej z technologii, która jest w dyspozycji spółki Wola, ale też wciągnęliśmy Cegielskiego do programu offsetowego, by szukać dla niego offsetodawcy – kontynuował Adam Szejnfeld. Oczywiście, ani rząd, ani ARP SA nie zastąpią obowiązków samego zarządu firmy i jej pracowników – zastrzegł Szejnfeld.

Prezes Jarosław Lazurko, potwierdził wsparcie rządu, dziękował też parlamentarzystom wielkopolskim za ich zainteresowanie. Wojewoda Wielkopolski prezentował stanowisko w zakresie postulatów zgłaszanych przez załogę, a przedstawiciele związków zawodowych ujmowali się za zwolnionymi pracownikami i przestrzegali, że tych, którzy będą musieli odejść z firmy będzie znacznie więcej. Z tych powodów oczekują dla pracowników szerszego wsparcia, tak finansowego, jak i w zakresie poszukiwania nowej pracy.

Debata, choć sytuacja HCP jest bardzo trudna, przebiegała nie w nastroju kłótni i konfrontacji, lecz poszukiwania dobrych rozwiązań dla przedsiębiorstwa na przyszłość.

Rafał Kus
asysten posła Adama Szejnfelda

Komunikat
Biura Adama Szejnfelda
Posła na Sejm RP
31.10.2009r.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)