Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Delegacja wielkopolskich dziennikarzy w Brukseli

Redaktor admin on 23 Czerwiec, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Na zaproszenie europosła Adama Szejnfelda Parlament Europejski w Brukseli odwiedziła delegacja dziennikarzy reprezentujących różne media oraz poszczególne subregiony Wielkopolski. Przedstawiciele mediów naszego regionu mieli okazję zapoznać się z działalnością m.in. Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP, a także Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli. Dziennikarze wzięli udział również w posiedzeniu Komisji Rozwoju PE oraz w spotkaniu Klubu Wielkopolan w Brukseli.

W ramach wizyty studyjnej goście posła Adama Szejnfelda zapoznali się z działalnością poszczególnych instytucji unijnych, a także niektórych ich komórek organizacyjnych. W agendzie przewidziano także wiele spotkań, konferencji i rozmów, m. in. z posłem Januszem Lewandowskim, byłym komisarzem ds. budżetu UE, europosłem Adamem Szejnfeldem, Beatą Byczewską, doradczynią prasowym Grupy EPL (EPP Press Advisor) w Parlamencie Europejskim, a także z Krzysztofem Turowskim radcą WPHiI Ambasady RP w Brukseli. Dziennikarze mieli też możliwość przyglądania się obradom jednej z komisji parlamentarnych, a mianowicie Komisji Rozwoju. Zwiedzano także Parlamentarium PE.

W czasie spotkań i rozmów podejmowano sprawy związane nie tylko z funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego, Unii Europejskiej i jej organów, ale także dotyczące Brukseli, Belgii i krajów Beneluksu oraz szerzej, Zachodniej Europy. Jednym z palących tematów, będących przedmiotem wielu rozmów, była oczywiście problematyka Brexitu.

Podczas wizyty w Komisji Europejskiej uczestnicy wizyty studyjnej dowiedzieli się m.in. w jaki sposób funkcjonuje serwis prasowy przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera, a w szczególności jak Komisja współpracuje z ponad 1000. akredytowanych dziennikarzy w Brukseli. Ciekawym doświadczeniem był również udział w codziennym briefingu prasowym, którego celem jest przybliżenie mediom aktualnych działań podejmowanych przez Komisję.

Spotkanie w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli stało się okazją, do rozmowy z radcą Krzysztofem Turowskim o stanie polsko-belgijskich relacji handlowych i inwestycyjnych, a także o wyzwaniach, z jakim zmagają się polskie firmy w Belgii.

Wydarzeniem szczególnym, w którym mieli przyjemność uczestniczyć wielkopolscy dziennikarze było spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli z posłem Adamem Szejnfeldem jako gościem specjalnym. Podczas wystąpienia oraz późniejszej rozmowy z dyrektor przedstawicielstwa Wielkopolski przy Unii Europejskiej Izabelą Gorczycą, poseł podjął się analizy sytuacji w Unii Europejskiej trapionej wieloma kryzysami, próbując odpowiedzieć na pytanie przewodnie spotkania – Czy Unia Europejska znalazła się „na zakręcie”?

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)