Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Deregulacja zwodów w Unii Europejskiej Stanowisko posła A. Szejnfelda

Redaktor admin on 12 Maj, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Dokonaliśmy deregulacji zawodów w Polsce, ale ten sam proces powinien być podjęty także w Unii Europejskiej i państwa członkowskich – uważa Adam Szejnfeld, poseł do Parlamentu Europejskiego. Z tych powodów zwrócił się w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

- Biurokratyczna regulacja profesji stanowi nie tylko przeszkodę w swobodzie przepływu osób w Unii Europejskiej, ale stoi także w sprzeczności z ideą wolności wykonywania zawodów w warunkach nieskrępowanej konkurencji. Jest też elementem systemu ograniczającego powstawanie nowych miejsc pracy oraz funkcjonowania zdrowej rywalizacji na rynkach. Pełna likwidacja regulacji, a przynajmniej jej radykalne ograniczenie, powinna leżeć więc w interesie całej Unii - podkreślił poseł Adam Szejnfeld w swoim wystąpieniu do Komisji Europejskiej w sprawie działań mających na celu deregulację wolnych zawodów na poziomie europejskim.

W październiku 2013 r. Komisja Europejska przyjęła komunikat, w którym ogłoszono rozpoczęcie oceny krajowych przepisów regulujących dostęp do zawodów. W dokumencie tym określono ramy umożliwiające państwom przedstawienie pierwszego zestawu krajowych planów działania do kwietnia 2015 roku. Jak do tej pory jednak nie są znane wyniki oceny przepisów państw członkowskich UE.

- Poziom regulacji zawodów może być miernikiem poziomu biurokracji panującej w danym państwie, a jednocześnie także ograniczania swobód obywatelskich w zakresie dostępu do wykonywania zawodów przez osoby posiadające określone kompetencje – zaznaczył eurodeputowany z Wielkopolski. Niestety, w większości krajów członkowskich znaczna część zawodów jest nadal silnie regulowana, zarówno w zakresie prawa wykonywania danego zawodu, jak i przynależności do określonej korporacji zawodowej – napisał Szejnfeld.

Występując do Komisji Europejskiej, poseł Adam Szejnfeld kontynuuje na poziomie europejskim wcześniejsze działania na rzecz zwiększania dostępu do zawodów regulowanych w Polsce.

***

Prawo unijne nie zna definicji wolnego zawodu – zostało przyjęte, że pojęcie to jest definiowane w prawach poszczególnych państw członkowskich i że tworzenie wspólnej unijnej definicji nie jest wskazane. Państwa członkowskie samodzielnie ustalają również zasady dostępu do wolnych zawodów, z zastrzeżeniem, że regulacje krajowe nie mogą naruszać zasady proporcjonalności (art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej: Instytucje Unii stosują zasadę proporcjonalności zgodnie z Protokołem w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności) oraz niedyskryminacji ze względu na przynależność państwową (art. 18 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej: W zakresie zastosowania Traktatów i bez uszczerbku dla postanowień szczególnych, które one przewidują, zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową).

Hanna Łuczkiewicz

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)