Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Dla chcącego nic trudnego!

Redaktor admin on 20 Kwiecień, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Autorem tego słynnego powiedzenia jest Erazm z Rotterdamu, holenderski filozof, pisarz, jeden z czołowych humanistów odrodzenia, kształcący się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy. Prawie 30 lat temu stał się on także inspiracją dla stworzenia unijnego programu Erasmus. Od swojego powstania program zmienił życie ponad 3 milionów studentów na Starym Kontynencie, stając się ważnym elementem zwiększania umiejętności, szans na zatrudnienie i rozwój młodych Europejczyków.

Parlament Europejski przyjął ostatnio sprawozdanie oceniające dostępność do programu Erasmus+ oraz innych narzędzi wspomagających mobilności w kształceniu i szkoleniu zawodowym. - Programy te powinny być dostępne dla wszystkich, niezależnie od stopnia zamożności czy miejsca urodzenia. Tak, aby każdy młody człowiek, który chce z nich skorzystać, miał taką możliwość. To ważne, że w dokumencie przyjętym przez Parlament Europejski zwrócono uwagę na problemy związane z finansowaniem programu Erasmus i innych programów edukacyjnych, jak i nadal istniejące obciążenia biurokratyczne, które skutecznie zniechęcają młodych Europejczyków do bycia bardziej mobilnymi w ramach Wspólnoty – uważa poseł Szejnfeld.

Warto zaznaczyć, iż poseł Adam Szejnfeld podjął jednocześnie szereg działań mających na celu promowanie innego z unijnych programów kształcenia ustawicznego o podobnym charakterze – Erasmus dla młodych przedsiębiorców. Program ten daje przyszłym i początkującym przedsiębiorcom możliwość uczenia się oraz pozyskiwania kontaktów branżowych od doświadczonych przedsiębiorców prowadzących małe firmy w innych państwach europejskich.

W ostatnich latach program Erasmus borykał się ze znacznymi problemami finansowymi i co raz mniejszym zaangażowaniem państw członkowskich w jego promowanie i wsparcie. Dalsze funkcjonowanie programu stało nawet pod znakiem zapytania. W zeszłym roku, dzięki staraniom Parlamentu Europejskiego, udało się jednak utrzymać finansowanie w ramach budżetu UE.

- W czasie globalizowania się rynków, wspieranie kształcenia oraz mobilności młodzieży ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności Europy. Unia potrzebuje bowiem przedsiębiorczych ludzi, którzy mają doświadczenie w obcowaniu z innymi kulturowo i organizacyjnie miejscami pracy i kształcenia – dodaje eurodeputowany z Wielkopolski.

***

Program Erasmus powstał w 1987 roku jako program wymiany studentów. Mimo że jego zasięg i cele poszerzały się w kolejnych latach, główna idea pozostaje ta sama: rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami. Erasmus jest programem dla uczelni, ich studentów i pracowników. Wspiera międzynarodową współpracę szkół wyższych, umożliwia wyjazdy studentów za granicę na część studiów i praktykę, promuje mobilność pracowników uczelni, stwarza uczelniom liczne możliwości udziału w projektach wraz z partnerami zagranicznymi. W niektórych jego akcjach mogą uczestniczyć również inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują ze szkołami wyższymi.

Program Erasmus+ na lata 2014-2020 zastąpił wcześniej funkcjonujące programy: Erasmus – Uczenie się przez całe życie, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, Młodzież w działaniu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.erasmus.org.pl/

Tekst przyjętego przez Parlament Europejski sprawozdania w sprawie programu Erasmus+ i innych narzędzi wspomagania mobilności w kształceniu i szkoleniu zawodowym – podejścia zakładającego uczenie się przez całe życie: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+REPORT+A8-2016-0049+0+DOC+PDF+V0//PL

Hanna Łuczkiewicz

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)