Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Druga rocznica napaści Rosji na Ukrainę.

Redaktor admin on 26 Luty, 2024 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Dwa lata temu, 24 lutego 2022 r., cały świat wstrzymał oddech. Rosja dokonała bestialskiej napaści na Ukrainę. Jak napisali senatorowie w uchwale, podjętej w 1. rocznicę agresji, „(…) rozpoczęła wojnę totalną, której celem jest podbicie całego kraju i eksterminacja Ukraińców”. Wojna pochłonęła dotychczas setki tysięcy ofiar – żołnierzy i cywilów. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia, przede wszystkim w Polsce. Rosyjski agresor nie cofa się przed niczym, torturując i zabijając jeńców wojennych, terroryzując ludność cywilną bombardowaniami osiedli, szkół i szpitali, pozbawiając ludzi dostępu do prądu, wody i żywności, porywając i wywożąc w głąb Rosji ukraińskie dzieci.

Minęły już 2 lata pełnej mobilizacji Polaków, którzy od pierwszych godzin agresji bezwarunkowo wsparli walkę Ukraińców. Polki i Polacy zaangażowali się i wciąż angażują w pomoc obywatelom Ukrainy. Okazaliśmy im niespotykaną w skali świata solidarność i serdeczność, otworzyliśmy przed nimi drzwi naszych domów, pospieszyliśmy z pomocą humanitarną, medyczną i wojskową. Jak podkreśliła marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podczas rozmowy z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem, „Solidarność z Ukrainą obudziła w Polakach najlepsze cechy”. Marszałek zadeklarowała, że Senat będzie nadal wyrażał solidarność z narodem ukraińskim i go wspierał. Zapowiedziała również kontynuowanie działań na rzecz jak najszybszego przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. W czasie spotkania z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że wojna wywołana przez Rosję jest wojną o wartości bliskie wszystkim społeczeństwom państw

Demokratyczny świat ma świadomość, że Ukraińcy nie tylko bronią swego kraju, ale także powstrzymują rosyjski imperializm. Dlatego wobec Rosji wdrożono znaczące sankcje gospodarcze, a Ukraina otrzymała pomoc – zarówno humanitarną, jak i wojskową, gdyż i NATO, i Unia Europejska zrozumiały skalę zagrożenia i adekwatnie na nie odpowiedziały. Pomoc wojskowa, humanitarna i finansowa dla Ukrainy osiągnęła bezprecedensową skalę.

Społeczność międzynarodowa uznaje bohaterstwo i determinację Ukraińców w walce z rosyjskim najeźdźcą. My, Polacy, wiemy, że od losów Ukrainy zależą dziś losy Polski i całej Europy. Dlatego nieustannie potępiamy działania władz rosyjskich, występujemy z apelami do Międzynarodowego Trybunału Karnego o osądzenie winnych wszystkich zbrodni wojennych dokonanych na narodzie ukraińskim. Ukraina potrzebuje solidarności całego demokratycznego świata. Polski Senat okazuje ją od samego początku rosyjskiej agresji.

W drugą rocznicę wybuchu wojny przypominamy działania Izby na rzecz wsparcia Ukrainy.

Źródło: Senat RP

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)