Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Dzień człowieka dojrzałego – Poseł Szejnfeld w Pile.

Redaktor admin on 21 Kwiecień, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

 

Konferencja „Zarządzanie wiekiem – praktyki przyjazne dojrzałym pracownikom” oraz dyżur poselski, to część obowiązków, jakie poseł Adam Szejnfeld realizował w dniu 20 kwietnia br. w Pile.

Promocja zatrudnienia ludzi dojrzałych wiekiem nie może kończyć się na informowaniu, propagowaniu oraz wspieraniu pracodwaców i przedsiębiorców. Należy docierać także z tym do pracobiorców. Mentalność społeczna na temat pracy zmienia się z pokolenia na pokolenie, a nie z roku na rok, dlatego same odnoszenie się do osób już dojrzałych w propagowaniu pracy w wieku 50+, 60+ itd. Też już nie wystarcza. Trzeba z tą informacją docierać także do ludzi dzisiaj młodych. Problem ten nie tkwi tylko po stronie pracodawców, ale również w sposobie myślenia w samego społeczeństwa. (…) – powiedział podczas swojego wystąpienia poseł Adam Szejnfeld na seminarium, zorganizowanym przez Izbę Gospodarczą Północnej Wielkopolski oraz Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Inicjatorem Konferencji był senator Mieczysław Augustyn. Spotkanie odbyło się w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w dniu 20.04.br. w Pile.

**** 

Sprawa pracowników „50+” jest bardzo ważna, ponieważ zgodnie badaniami Polska ma jeden z najniższych w Unii Europejskiej wskaźnik aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia. Blisko 70% Polaków z tej grupy nie pracuje, podczas gdy np. w Szwecji to zaledwie 30%, a w Danii 40%. Tak wysoki procent osób pracujących, mających ponad 50 lat wynika z faktu, że kraje te próbują aktywizować osoby po 50 roku życia, widząc zagrożenia wynikające z ich niskiej aktywności zawodowej.

Korzyści wynikające z zarządzania wiekiem dla firm to m.in.:

  • pozyskanie ludzi do pracy charakteryzujących się wysokim poziomem doświadczenia i umiejętności, w szczególności tak zwanej wiedzy pragmatycznej,
  • zatrzymywanie pracowników doświadczonych zapobiega kosztom odpływu wiedzy i kwalifikacji; zmniejsza koszt pozyskiwania i kształcenia kadry,
  1. zatrzymanie w zakładzie pracowników dojrzałych, to także zmniejszenie fluktuacji personelu i większa lojalność pracowników.

 Marta Łasak

Asystentka posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)