Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

E-rewolucja już za rogiem!

Redaktor admin on 17 Wrzesień, 2014 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Jednolity Rynek Cyfrowy może stać się fundamentem rozwoju społeczno-gospodarczego Unii Europejskiej. Sam Internet odpowiada dzisiaj już za 20% wzrostu gospodarczego oraz za ok. 25% wzrostu miejsc pracy. Dlatego instytucje Unii, w tym Parlament Europejski, powinny kontynuować swoje działania na rzecz likwidacji barier w rozwoju europejskiej gospodarki cyfrowej – powiedział eurodeputowany Adam Szejnfeld w debacie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu nt. perspektyw rozwoju Jednolitego Rynku Cyfrowego. To było drugie oficjalne wystąpienie posła Adama Szejnfelda w imieniu Europejskiej Partii Ludowej na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Poseł wielokrotnie występował też już na forum Komisji Parlamentu, grup i zespołów oraz EPP.

Budowa gospodarki cyfrowej natrafia dzisiaj na wiele wyzwań. Jednym z nich jest przeciwdziałanie fragmentacji prawnej w tym obszarze i tworzenie na poziomie Unii przejrzystych przepisów transgranicznych regulujących zakupy online. Należy zwrócić szczególną uwagę również na metody rozwiązywania sporów, co ma zasadnicze znaczenie w przypadku transakcji transgranicznych, bez których trudno mówić o zaufaniu do zakupów w internecie – kontynuował poseł Szejnfeld.

Niezwykle ważną kwestią jest również właściwa regulacja współpracy prywatnych inwestorów i operatorów z administracjami rządów poszczególnych państw członkowskich Unii. Wiążę się to z efektywnym ekonomicznie łączeniem sił rynkowych i interesu publicznego. To znakomita przestrzeń dla rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego w Europie. Apeluję więc, także jako twórca ustawy o PPP w Polsce, do promowania i wspierania tego typu współpracy w krajach Unii. Innym, niezmiernie ważnym zadaniem jakie nas czka, jest konieczność włączenia w rewolucję cyfrową np. poprzez handel elektroniczny, małych i średnich przedsiębiorstw.

Skuteczne przełamywanie barier cyfrowych między państwami Unii nie jest możliwe bez spełnienia dwóch warunków. Pierwszym z nich są oczywiście inwestycje w infrastrukturę, w szczególności zwiększanie dostępu do internetu szerokopasmowego. Ale sama infrastruktura nie wystarczy. Koniecznie jest podnoszenie poziomu e-umiejętności wśród Europejczyków i to we wszystkich grupach wiekowych. Bez wywołania e-gotowości do wykorzystywania technologii komputerowo-informacyjnych zarówno w gospodarce jak i w komunikacji z administracją publiczną, Jednolity Rynek Cyfrowy pozostanie jedynie w sferze planów.

***

Stworzenie Jednolitego Rynku Cyfrowego (JRC) Unii Europejskiej jest jednym z celów zapisanych Europejskiej Agendzie Cyfrowej, która została przyjęta w 2010r. Dążenie do ujednolicenie zasad obowiązujących w tym obszarze – w szczególności usunięcia krajowych ograniczeń dotyczących transakcji dokonywanych za pośrednictwem Internetu – wynika z szybkiego rozwoju gospodarki cyfrowej w Europie i na świecie.

W Polsce realizacja Europejskiej Agendy Cyfrowej jest wspierana m.in. w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, którego budżet oscyluje wokół 8 mld zł. Środki w ramach tego programu zostaną przeznaczone na zwiększanie dostępu do szybkiego internetu, rozwój dostępnych w sieci usług i zasobów oraz wzmacnianie kompetencji cyfrowych obywateli.

Źródło: Informacja własna oraz: https://mac.gov.pl/polska-cyfrowa-po-pc

Mateusz Grzelczyk

asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)