Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Europa: Konieczna deregulacja zawodów!

Redaktor admin on 21 Styczeń, 2018 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

- 5.500 zawodów regulowanych w Europie. 1.200 organów krajowych zajmujących się tym tematem. Dziesiątki tysięcy przepisów, norm, regulacji, procedur!… To obraz europejskiego podejścia do swobody wykonywania zawodów na naszym kontynencie – mówił krytycznie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. Wystąpienie europosła z Wielkopolski było głosem w debacie PE na temat potrzeby reformy prawodawstwa dotyczącego zawodów regulowanych w Unii Europejskiej.

- Temat jest bardzo ważny: rynek usług generuje w Unii Europejskiej 71 % PKB, 68 % miejsc pracy. To pokazuje, jaka to jest potęga, wskazuje, że usługi właściwie są filarem, fundamentem wspólnego rynku. Ale na tym rynku nie dzieje się dobrze właśnie ze względu na prawodawstwo dotyczące zawodów regulowanych. Dość tylko powiedzieć, że minęły lata, a dyrektywa 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych do dzisiaj przez wiele krajów nie jest realizowana, w tym 6 krajów nawet nie przedstawiło swoich krajowych planów działania - dodał eurodeputowany z Wielkopolski.
Zarówno regulacja, jak i deregulacja zawodów pozostaje w kompetencjach poszczególnych państw członkowskich. Zgodnie jednak z obowiązującymi przepisami, każdy kraj musi udowodnić, że krajowe przepisy dotyczące wykonywania zawodów są niezbędne i wyważone. Że są proporcjonalne do chronionych wartości.
- Dzięki temu udało nam się znacząco ograniczyć regulację około 300 zawodów. Czy taki poziom ambicji możliwy jest w skali Unii Europejskiej? Niestety, mam co do tego sporo wątpliwości – podsumowuje eurodeputowany.

***

W styczniu 2017 roku Komisja przedstawiła pakiet środków mających na celu ułatwienie przedsiębiorcom i wykwalifikowanym specjalistom świadczenie usług na rzecz potencjalnie pięciuset milionów klientów w UE.
W skład pakietu wchodzi m.in.
·         projekt Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie analizy proporcjonalności przed przyjęciem nowych regulacji dotyczących zawodów dnia (10.1.2017 r.);
Aby zapewnić spójne podejście, Komisja Europejska zaproponowała usprawnienie i wyjaśnienie sposobów przeprowadzania przez państwa członkowskie kompleksowego i przejrzystego testu proporcjonalności przed przyjęciem lub zmianą krajowych przepisów w tym zakresie.
·         Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie zaleceń dotyczących reformy zawodów regulowanych (10.1.2017 r.).
Komisja Europejska zaproponowała wytyczne na temat potrzeb krajowych reform w regulacji usług zawodów o dużym potencjale wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, takich jak: architekci, inżynierowie, prawnicy, księgowi, rzecznicy patentowi, agenci nieruchomości i przewodnicy turystyczni. Państwa członkowskie zostały zachęcone do oceny, czy w wymogach zawodowych osiągnięto deklarowane cele porządku publicznego.
Źródło: informacja własna oraz komunikat prasowy Komisji Europejskiej:
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-23_pl.htm

- Nadmierne regulacje wywołują wiele szkodliwych skutków, na przykład ograniczają dostęp do wykonywania zawodów przez młodych adeptów, co ma wpływ na poziom bezrobocia wśród osób posiadających wykształcenie w danym zawodzie, czy znacząco podwyższają koszty zdobycia, a następnie wykonywania danego zawodu.  Ogranicza to szanse szczególnie młodych ludzi. Poza tym nadregulacje wpływają na obniżanie poziomu jakości podwyższanie cen świadczonych usług, bowiem ograniczają konkurencję na rynku danego zawodu – mówił europoseł Szejnfeld.

Warto przypomnieć, iż kilka lat temu deregulacja zawodów została uznana za jedno z najważniejszych wyzwań w polskim procesie legislacyjnym.

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

#Praca #Zawody #WolneZawody #Mobilność #Deregulacja #WspólnyRynek #Gospodarka #Wzrost #Konkurencja #UczciwaKonkurecja #Konsumenci #Rozwój #Europa #Bruksela #Strasburg #ParlamentEuropejski #KomisjaEuropejska #UE #UniaEuropejska #EPP #EPL #PlatformaObywatelska #PO #AdamSzejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)