Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Europejskie miasta w obliczu nowych form terroru

Redaktor admin on 29 Sierpień, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Nicea, Berlin, Londyn, Barcelona… To właśnie w tych miastach w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy doszło do krwawych ataków terrorystycznych z użyciem nowych sposobów zabijania i siania strachu. Z tych powodów poseł Adam Szejnfeld zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem, w jaki sposób Komisja zamierza wspierać państwa członkowskie i ich miasta w zwalczaniu zupełnie nowych form zagrożeń dla obywateli Europy.

Fala ataków z użyciem samochodów osobowych i ciężarowych, jakie miały miejsce w Nicei, Berlinie, Barcelonie czy Nicei, albo napadów z nożem w ręku, jak w fińskim Turku i Londynie, ukazały, iż zapobieganie aktom terroru jest zadaniem już nie tylko krajowych władz centralnych, ale w coraz większym stopniu także władz samorządowych i miejskich. Aby ograniczyć tego typu zjawiska w przyszłości konieczny wydaje się rozwój środków prewencji, ale i podjęcie całkowicie nowych inicjatyw służących zapobieganiu atakom na zdrowie i życie ludności. Nie wystarczy już monitoring uliczny, czy też blokady swobodnego wjazdu na miejskie ulice i place popularne wśród obywateli i turystów – uważa eurodeputowany z Wielkopolski.

Widoczne środki bezpieczeństwa, jak ogrodzenia, słupki, kamery i strażnicy wokół potencjalnych celów ataków terrorystycznych stają się coraz bardziej powszechną cechą miejskich krajobrazów głównych miast Europy, ale też i nieefektywnie utrudniającą zamachy dokonywane w innych, nowych formach.

- Efektywne zapobieganie zamachom terrorystycznym wymaga systemowego podejścia. Do tej pory mieliśmy jednak do czynienia raczej z kompleksowym zabezpieczaniem jedynie wybranych elementów infrastruktury wielkomiejskiej, jak na przykład metro czy porty lotnicze. Sytuacja jednak zmieniła się diametralnie. Atak bowiem terrorystów może nastąpić wszędzie i przy użyciu nawet najbardziej prymitywnych narzędzi zbrodni – zaznaczył w swoim wystąpieniu europoseł Adam Szejnfeld.

Dlatego potrzebna jest zmiana, a przynajmniej rozszerzenie, strategii walki z terroryzmem i to nie tylko w zakresie państwowym, ale i we współpracy międzynarodowej oraz międzyinstytucjonalnej – uważa poseł Adam Szejnfeld.

Więcej informacji na temat unijnej polityki zwalczania terroryzmu:

http://www.consilium.europa.eu/pl/policies/fight-against-terrorism/

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

#pe #parlamenteuropejski #ue #epp #po #terroryzm #barcelona #adamszejnfeld

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)