Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

GLOBALIZACJA DOBROBYTU – dwie publikacje posła Adama Szejnfelda

Redaktor admin on 15 Czerwiec, 2016 dostępny w Analizy, Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Dwie publikacje: TTIP. Rewolucja w światowym handlu oraz TiSA. Globalizacja usług, to najnowsze wydawnictwa Adama Szejnfelda, posła do Parlamentu Europejskiego, w których autor przybliża czytelnikom idee oraz zasady globalizacji usług i handlu oraz ochrony inwestycji. Wydawnictwa zostały opublikowane przez Instytut Obywatelski w Warszawie.

- Zarówno Transatlantyckie Partnerstwo na Rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP), jak i Porozumienie w sprawie Handlu Usługami (TiSA) mogą okazać się kluczowe dla przyszłości nie tylko Unii Europejskiej, w tym Polski, ale i gospodarki światowej. Zjednoczona Europa, aby pozostać liczącym się graczem na rynku globalnym, musi wzmacniać swój potencjał ekonomiczny oraz wspierać gospodarczą ekspansję krajów członkowskich na rynkach trzecich. Wsparciem dla realizacji tego celu muszą być m.in. umowy o wolnym handlu, usługach i ochronie inwestycji  – uważa europoseł Adam Szejnfeld.

W dwóch publikacjach wydanych przez Instytut Obywatelski europoseł, członek m.in. Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego, przybliża czytelnikom dwie obecnie negocjowane – jedne z najważniejszych – umowy handlowe, czyli TTIP i TiSA. Celem obu wydawnictw jest omówienie głównych punktów porozumień i sposobu prowadzenie negocjacji. Wskazuje się w nich także, kto na TTIP i TiSA zyska, a kto może stracić. Wreszcie poseł Szejnfeld szacuje, jakie korzyści z obowiązywania tych umów odniesie nie tylko Europa, czy USA, ale także i Polska.

- Mimo że w debacie publicznej nie brakuje analiz poświęconych dwóm wspomnianym umowom międzynarodowym, to wciąż w dyskusji wokół nich narasta wiele mitów i nieporozumień. Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie opracowania, okażą się dla czytelników pomocne i ułatwią zrozumienie specyfiki międzynarodowego handlu – zaznacza poseł A. Szejnfeld.

- W moim przekonaniu, z uwagi na znaczenie tych porozumień dla gospodarki światowej, należy przyjrzeć się proponowanym warunkom umów i ewentualnym ich konsekwencjom dla poszczególnych państw, sektorów i branż już teraz, w trakcie negocjacji, a nie dopiero na etapie oceny procesu ich wdrażania – uważa poseł Szejnfeld.

Obie publikacje w pełnej wersji PDF znajdziecie Państwo także jako załącznik do niniejszego komunikatu. W wersji skróconej są one dostępne także na portalu internetowym Instytutu Obywatelskiego:

1). http://www.instytutobywatelski.pl/wp-content/uploads/2016/05/Analiza_Adam-Szejnfeld_TTIP.pdf

2). http://www.instytutobywatelski.pl/wp-content/uploads/2016/05/Analiza_Adam-Szejnfeld_TiSA.pdf

****

W ostatnich tygodniach Poseł Szejnfeld opublikował także artykuł prasowy pod tytułem “Krzyżyk na TTIP?”. W swojej analizie poseł odniósł się m.in. do kluczowego dziś pytania, czy negocjatorzy podejmą próbę błyskawicznego zakończenia negocjacji w sprawie TTIP jeszcze przed jesiennymi wyborami prezydenckimi w USA. Powszechnie uważa się bowiem, że następca prezydenta Baracka Obamy, ktokolwiek nim zostanie, będzie zdecydowanie mniej przychylny TTIP niż obecny gospodarz Białego Domu. W analizie zwrócono także uwagę, na nieuchronność zbliżenia gospodarczego między Unią a Stanami Zjednoczonymi.

Artykuł znajduje się m.in. na portalu Instytutu Obywatelskiego:

http://www.instytutobywatelski.pl/25362/komentarze/gospodarka-komentarze/krzyzyk-na-ttip

Hanna Łuczkiewicz

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)