Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Gniezno. Wielkopolskie podziękowanie za plony.

Redaktor admin on 28 Sierpień, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Wielkopolscy rolnicy tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia świętowali zakończenie okresu żniw. W Gnieźnie, pierwszej stolicy Polski, odbyły się obchody XIX Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich. Zorganizowane z rozmachem wydarzenie zgromadziło setki gości – oprócz rolników i ich rodzin wzięli w nim udział m.in. posłowie, w tym Rafał Grupiński, szef regionu PO w Wielkopolsce, senatorowie i samorządowcy z województwa wielkopolskiego. Uczestnikiem imprezy był również poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w Wielkopolsce. Uroczystość niestety z powodu kataklizmu, jaki dotknął część Wielkopolski, w tym i Gniezno, nie mogła być aż tak radosna, jak zazwyczaj.

Do wspólnego dzielenia się chlebem z tegorocznych zbiorów zaprosili Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Arcybiskup Wojciech Polak – Metropolita Gnieźnieński i Prymas Polski, Beata Tarczyńska – Starosta Gnieźnieński i Tomasz Budasz – Prezydent Gniezna. Jak co roku pierwszym punktem regionalnego święta plonów było otwarcie wystawy rolniczej. Następnie dziękczynną mszę świętą celebrował Prymas Polski, który poświęcił chleb i dożynkowe wieńce. Nie zabrakło tradycyjnego obrzędu dożynkowego, zaprezentowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Chlebem z tegorocznych ziaren, otrzymanym od starostów dożynek – Anny Frankiewicz i Zbigniewa Stajkowskiego – Marszałek Marek Woźniak podzielił się z uczestnikami uroczystości.

Nie mogło zabraknąć również konkursów na najlepszy wieniec dożynkowy i stoisko dożynkowej wystawy. Pierwsze miejsce w konkursie na wieniec dożynkowy zajął Powiat Pilski, na drugim miejscu znalazł się Powiat Koniński a na trzecim Powiat Złotowski. Nagrody za najciekawsze stoiska trafiły do: LGD „Trakt Piastów” z Łubowa, Spółdzielni Rolniczo – Handlowej „Rolnik” z Pobiedzisk i plantacji „Lawendowe Zdroje” z Pakszyna.

#Wielkopolska #Gniezno #Poznań #AdamSzejnfeld #WojewództwoWielkopolskie #Dożynki  #ŚwiętoPlonów #Tradycja

Marta Łasak

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)