Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Gospodarka zasługuje na dobrego Prezydenta

Redaktor admin on 11 Czerwiec, 2010 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Marszałek Bronisław Komorowski, kandydat Platformy Obywatelskiej na Prezydenta RP spotkał się w Warszawie z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców i pracodawców. Główną ideą spotkania, któremu przewodniczył Poseł Adam Szejnfeld było wzajemne poznanie poglądów i wizji dotyczących polskiej gospodarki.

Podczas spotkania przedstawiciele organizacji wygłosili swoje poglądy dotyczące m.in. wspierania rozwoju przedsiębiorczości czy wzmacniania pozycji polskiej gospodarki. Każdy z obecnych przedstawicieli miał okazję wypowiedzieć się na wybrany przez siebie temat, tym samym poruszając ważne w swojej opinii zagadnienia. Marszałek Komorowski z kolei, przestawił wizję swojej prezydentury w zakresie dotyczącym kwestii gospodarczych. Ponadto, ustosunkował się do problemów poruszanych przez zaproszonych przedstawicieli organizacji.

Jak wynikało z wypowiedzi, szczególnie istotne dla Marszałka Komorowskiego jest popieranie dążeń zmierzających do reformy finansów publicznych, a zarazem ograniczenia długu publicznego i deficytu budżetowego. Według Marszałka są to priorytety, które muszą być zrealizowane jak najszybciej. Jednakowo istotne jest wejście Polski do strefy Euro, które powinno się dokonać w najszybszym a zarazem rozsądnym terminie.

Bronisław Komorowski ponadto zdecydowanie opowiedział się za zniesieniem nadmiernych obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców, co w szczególności jest istotne dla małych i średnich firm. Działania takie zostały już zainicjowane przede wszystkim w ramach programu autorstwa Adama Szejnfelda „Wielkie sprzątanie”. Marszałek zadeklarował wsparcie dalszych prac w ramach tego programu.

Inną koncepcją Marszałka na wspieranie polskiej gospodarki jest powołanie Rady Gospodarczej, która w zamierzeniu miałaby stanowić organ doradczy Prezydenta RP w sprawach ekonomii, gospodarki oraz rozwoju przedsiębiorczości. Jak deklarował Marszałek, Rada ta oczywiście dokonywałaby konsultacji z jak najszerszym gronem organizacji zaangażowanych w pozytywne kształtowanie polskiej gospodarki. 

Bronisław Komorowski odniósł się także do reaktywacji programu „Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP”. Docierają do mnie sygnały, że program ten był bardzo pozytywnie postrzegany przez środowiska gospodarcze. Widzę w tym programie dobry sposób wyróżnianie przedsiębiorców, którzy pracują nie tylko na swój sukces, ale także na sukces całej polskiej gospodarki. 

. . .

 Oto omawiane tematy:

Krajowa Izba Gospodarcza – Prezes Andrzej Arendarski: Temat:Dobra legislacja podstawą rozwoju przedsiębiorczości”. Bariery prawne są jednymi z najsilniej odczuwanych przez przedsiębiorców. Wśród przedsiębiorców powszechne jest odczucie, że nie ma zasadniczej poprawy sytuacji, szczególne ze względu na to, iż obok tworzenia dobrych rozwiązań, równolegle uchwala się złe przepisy. Jedną z przyczyn złej jakości ustaw jest, w ocenie autorów, wadliwy proces legislacyjny, skutkujący tworzeniem setek, tysięcy nowych aktów a zarazem koniecznością częstego poprawiania błędów legislacyjnych.

Związek Rzemiosła Polskiego – Prezes Jerzy Bartnik. Temat: : Sektor MSP a kryzys” kryzysu”. Światowy kryzys finansowy oraz kryzys w strefie euro odbił się negatywnie na kondycji sektora MSP, filaru polskiej gospodarki. Jednocześnie wielomiliardowe programy ratunkowe przeznaczone są głównie na ratowanie instytucji finansowych oraz bankrutujących dużych firm państwowych. Do tej pory wpompowano ogromne ilości pieniędzy w sektor bankowy, a także poszczególne sektory gospodarki w Państwach Członkowskich Unii Europejskiej. Niestety, działania te do tej pory nie przełożyły się na odczuwalne korzyści dla sektora MSP w Europie, który oczekuje niższych kosztów kredytu oraz rozsądnych kryteriów jego przyznawania. Podobnie jest w Polsce. Programy antykryzysowe skierowano przede wszystkim do dużych firm a nie do MSP.

Polska Izba Turystyki – Prezes Jan Korsak. Temat:Znaczenie silnej marki „Polska” dla rozwoju turystyki”. Mimo wielu prób nie udało się jeszcze stworzyć spójnej koncepcji marketingu Polski, która powinna być przystosowana do wyzwań współczesnego świata. Mocna marka narodowa, czyli dobra reputacja i wyrazisty, pozytywny wizerunek, ułatwia istnienie kraju na każdym poziomie i w każdym wymiarze. Szczególnie widać to w działalności przedsiębiorców, dla których „Made in Poland” powinno być powodem do dumy i prestiżu.

Business Centre Club – Maciej Grelowski, Przewodniczący Rady Głównej BCC. Temat: „Główny problem gospodarki: biurokracja.” W 2009 r. uchwalono w Polsce 243 ustawy i ponad 1,4 tys. rozporządzeń. Zmniejszenie obciążeń administracyjnych, zwanych również biurokratycznymi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej jest ważnym elementem wsparcia rozwoju przedsiębiorczości. Dzięki temu można stworzyć warunki sprzyjające przedsiębiorczości bez szkodliwego wpływu na już istniejące warunki dla prowadzenia inwestycji, bez obniżania poziomu i ambitnych założeń polityki dotyczącej ochrony środowiska, konsumentów i zdrowia. Różne badania wykorzystujące szereg modeli ekonomicznych wskazują na możliwy wzrost poziomu PKB od 1,4 % do 1,8 % spowodowany 25% ograniczeniem obciążeń administracyjnych. W przypadku wpływu na warunki zatrudnienia, ograniczenie obciążeń administracyjnych będzie miało korzystny wpływ wówczas, gdy zwiększy się jednocześnie konkurencyjność.

Konfederacja Pracodawców Polskich – Grażyna Piotrowska-Oliwa, Wiceprezydent Konfederacji Pracodawców Polskich: Temat: „Prywatyzacja fundamentem tworzenia zdrowej gospodarki. Potrzeba zmian ustawy kominowej”. W latach 2006-2007 (rządy PiS) wpływy z prywatyzacji stały na rekordowo niskim poziomie, czego przykładem jest fakt, że w 2006 r. polski rząd osiągnął najniższe wpływy z prywatyzacji po 1989 r. Gdyby przy dobrej koniunkturze na giełdzie, zrealizowano plan prywatyzacji na lata 2006-2007 deficyt finansów publicznych z pewnością byłby o wiele mniejszy. Na przykład z planowanych na 2006 r. 3 mld zł wpływów do budżetu sprzedaż państwowych udziałów w spółkach przyniosła zaledwie 622 mln!

Związek Banków Polskich – Krzysztof Pietraszkiewicz Prezes ZBP: Temat: „Dobry scenariusz dla Polski. Szanse i zagrożenia.” Konieczne jest dokończenie programu wprowadzania budżetu zadaniowego, zasad lepszej kontroli deficytu (reguła wydatkowa – wydatki rosną nie więcej niż 1 punkt procentowy od inflacji) i długu publicznego, a także wprowadzenie wieloletniego planu finansowego państwa. Pozwoli on na lepsze kontrolowanie deficytu budżetowego, ponieważ jego wysokość będzie planowana w perspektywie kilku lat. Konieczne są zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych (KRUS, ZUS) oraz świadczeniu pomocy publicznej – ma trafiać nie do wszystkich formalnie uprawnionych, ale wyłącznie do najbardziej potrzebujących. Jeśli chodzi o wejście do strefy euro, trzeba pamiętać, że oprócz spełnienia kryteriów z Maastricht, należy znowelizować ustawę o Narodowym Banku Polskim oraz, co najważniejsze, także Konstytucję.

Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług – Zbigniew Jarzyna Prezes NRZHiU: Temat: „Mikro i mali przedsiębiorcy – problematyka równych praw i partycypacji”. Europejskie firmy nadal borykają się z dostępem do finansowania. Według danych zebranych przez izby narodowe, 30% firm z sektora MSP w Europie ma problemy z płynnością finansową – problemy jednej czwartej z nich spowodowane są odrzucaniem przez banki wniosków kredytowych.

PKPP Lewiatan – Przewodniczący Rady Główniej PKPP Lewiatan Henryk Orfinger:  Temat: „Racjonalna polityka społeczna – praca lepsza niż zasiłki”. Już od kilkunastu lat współczynnik aktywności zawodowej w Polsce systematycznie maleje. W roku 1996 wynosił ponad 58,2%. Rekordowo najniższą wartość – 53,2% przyjął w I kwartale 2007 roku (rządy PiS). Wyższe uczelnie powinny zaświadczać nie tylko o wiedzy merytorycznej, ale także o poziomie nabytych umiejętności praktycznych absolwentów (powinny kształcić, uczyć także umiejętności praktycznych, a nie tylko wykładać wiedze teoretyczną). Bardzo ważna jest potrzeba nawiązania ścisłej współpracy jednostek naukowych z przedsiębiorcami w zakresie prowadzenia konsultacji programów edukacyjnych z biznesem i aktywnego reagowania na potrzeby edukacyjne zgłaszane przez biznes.

Polska Rada Biznesu Prezes Zbigniew Niemczycki. Temat: „Oczekiwaniach przedsiębiorców wobec przyszłego Prezydenta.  Biznes o koniecznych działaniach Prezydenta RP z zakresu gospodarki.” Należy ograniczyć tzw. wydatki sztywne budżetu i powiększać tzw. wydatki rozwojowe. Szukanie oszczędności w systemie ubezpieczeń społecznych jest najefektywniejszym sposobem ograniczenia zadłużenia budżetowego. Z danych wynika bowiem, że zadłużenie systemu ubezpieczeń społecznych jest wyższe niż deficyt całego sektora finansów publicznych. Uzdrowienie stanu finansów publicznych nie powinno być jednak dokonywane kosztem zwiększenia obciążeń fiskalnych. Istotne jest nakierowanie działań Rady Ministrów na wdrożenie rozwiązań systemowych, takich jak urynkowienie rolnictwa, które pozwolą na ustabilizowanie sytuacji finansów publicznych nie tylko w pespektywie doraźnej, ale również długoletniej. By tworzyć budżet zgodnie z zasadami ekonomii i jednocześnie zmniejszyć wpływ polityki na jego konstrukcję i plan wydatków należy powołać niezależną instytucję, na przykład przez Prezydencie RP w postaci Rady Polityki Fiskalnej.

Krzysztof Andrzejczak

asystent posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)