Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Haiti – 5 lat po kataklizmie. Co dalej?

Redaktor admin on 24 Sierpień, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Parlament Europejski jest instytucją, która zajmuje się sprawami nie tylko bezpośrednio związanymi z krajami członkowskimi. Duża część jego pracy dotyczy  również polityki międzynarodowej, spraw zagranicznych oraz wsparcia krajów Trzeciego Świata.  W ramach tych zagadnień pracuje również poseł Adama Szejnfeld w Komisji Handlu Międzynarodowego, a szczególnie w Komisji Rozwoju. Z tych też powodów zajął stanowisko w sprawie Haiti. Pięć lat bowiem po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti, sytuacja w tym kraju pozostaje bardzo trudna. Jeszcze przed kataklizmem było to jedno z najbiedniejszych państw świata. Kataklizm, który dotknął ten wyspiarski kraj w 2010 r., jedynie spotęgował już wcześniej istniejące problemy. Dlatego poseł Adam Szejnfeld złożył pisemne zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie wsparcia Unii Europejskiej dla Haiti.

- Haiti pozostaje największym beneficjentem pomocy humanitarnej Komisji Europejskiej w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Z danych Banku Światowego wynika jednak, że nadal tylko niewielki procent społeczeństwa ma dostęp do czystej wody, sanitariatów i opieki zdrowotnej, a liczba nowych przypadków cholery, choć spada, nadal pozostaje jedną z najwyższych na świecie. Ta sytuacja jest bardzo niepokojąca i wymaga podjęcia dalszych działań – podkreślił eurodeputowany z Wielkopolski.

W 2010 r. Haiti nawiedziło jedno z najtragiczniejszych trzęsień ziemi w historii, w wyniku którego śmierć poniosło ponad 222 tysięcy ludzi, blisko 300 tys. osób zostało rannych, a 2,3 mln Haitańczyków zostało pozbawionych dachu nad głową. Tuż po katastrofie, do Haiti napłynęło niemal 3 mld euro pomocy zagranicznej, przy czym Unia Europejska przekazała 0,5 mld euro. Niestety, z uwagi na brak bogactw naturalnych i rozwiniętego przemysłu, odbudowa gospodarcza Haiti jest niezwykle trudna. Bank Światowy wskazuje, że 70 proc. populacji Haiti żyje w ubóstwie, a ponad milion osób jest zagrożonych ubóstwem. Niemal 60 tys. osób żyje w prowizorycznych domostwach skonstruowanych z tektury, blachy i desek. Większość środków przeznaczono bowiem głównie na rozwiązania tymczasowe, które w niewystarczającym stopniu zabezpieczają mieszkańców Haiti przed możliwymi huraganami, powodziami, lawinami błotnymi i trzęsieniami ziemi.

***

Trzęsienie ziemi nawiedziło Haiti 12 stycznia 2010 r. Wstrząsy o sile od 7 do 7,3 stopni w skali Richtera trwały ok. 35 sekund i były najsilniejszymi w tym regionie od ponad 200 lat. Według danych ONZ, wartość zniszczeń szacuje się na ok. 7,8 miliarda dolarów. Produkt narodowy brutto na Haiti zmniejszył się z tego powodu aż o 70 proc.

Od 2010 roku Komisja Europejska przeznaczyła około 248 mln euro w celu zapewnienia głównych potrzeb humanitarnych, takich jak podstawowe usługi i ochrona osób żyjących w obozach przejściowych. Ponadto, poprzez poprawę warunków sanitarnych i higienicznych oraz dostarczanie czystej wody prowadzono walkę z epidemiami cholery, która nadal stanowi zagrożenie dla setek tysięcy Haitańczyków.

Więcej informacji:

https://www.unicef.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/UNICEF-5-lat-po-trzesieniu-ziemi-na-Haiti-sytuacja-jest-wciaz-dramatyczna

http://ec.europa.eu/echo/where/latin-america-carribean/haiti_en

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)