Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Jednolity front w obronie pracowników delegowanych

Redaktor admin on 31 Maj, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

- Uważam, że propozycja rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych powinna zostać wycofana. Cieszę się, że w tej kwestii Rząd RP prezentuje identyczne stanowisko i mam nadzieję, że razem będziemy skutecznie bronili swobody świadczenia usług na wspólnym rynku - oświadczył poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, który na forum Parlamentu Europejskiego wielokrotnie wypowiadał się przeciwko propozycji Komisji Europejskiej. Podobną opinię przedstawił wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki w czasie swojej ostatniej wizyty w Brukseli.

Wśród proponowanych zmian najwięcej kontrowersji budzi wprowadzenie zasady, zgodnie z którą “ta sama praca w tym samym miejscu będzie tak samo wynagradzana”.

- Idea równej płacy za taką samą pracę w tym samym miejscu być może ładnie brzmi, ale de facto jest to czysty populizm. Przedsiębiorstwa bowiem, jeżeli pochodzą z różnych państw, ponoszą zupełnie inne koszty prowadzenia działalności. W mojej ocenie pod tym hasłem kryje się wyłącznie protekcjonizm i chęć ograniczania konkurencji na wspólnym rynku, szczególnie ze strony firm delegujących pracowników do innych krajów Unii Europejskiej - uważa poseł Szejnfeld.

Zastrzeżenia do zaproponowanej rewizji dyrektywy 96/71/WE z 1996 r. zgłosiły parlamenty Polski, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Chorwacji, Węgier, Łotwy, Litwy i Rumunii. Skutkiem tego Komisja Europejska jest zobowiązana do ponownej analizy przedstawionej propozycji, która może zostać podtrzymana, zmieniona lub wycofana, czego oczekują m.in. polscy przedsiębiorcy. W każdej z tych sytuacji Komisja Europejska będzie musiała uzasadnić swoją decyzję. Do grupy państw popierających propozycję Komisji Europejską w obecnym kształcie należy przede wszystkim Belgia i Francja.

Tekst propozycji Komisji Europejskiej dostępny jest na stronie:

Wniosek DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniająca dyrektywę 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=COM%3A2016%3A128%3AFIN

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)