Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Klempicz – TAK

Redaktor admin on 17 Marzec, 2010 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

elektrownia

Rozkręca się rządowy program energetyki jądrowej. We wtorek 16 marca br. pełnomocnik rządu, pani minister Hanna Trojanowska, zaprezentowała listę potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych w Polsce. Wieś Klempicz w gminie Lubasz, powiat Czarnkowsko-Trzcianecki – Wielkopolska północna – znalazła się na drugim miejscu po Żarnowcu. To bardzo dobra wiadomość, prognozuje korzystne zmiany w rozwoju naszego subregionu – skomentował te doniesienia poseł Adam Szejnfeld, orędownik programu energetyki jądrowej. Konferencja prasowa na ten temat odbyła się w dniu 16 marca br. w Pile.

Tereny Północnej Wielkopolski stanowią najmniej rozwiniętą część całego Województwa Wielkopolskiego. Na obszarze tym nie zlokalizowano bowiem w przeszłości żadnych większych ośrodków przemysłowych, ani naukowych, które umożliwiałyby znaczący rozwój gospodarczy tego regionu. Lukę tę wypełniają, poza kilkoma dużymi firmami, głównie małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rozwijający się sektor uczelni wyższych. Niestety, to za mało – twierdzi poseł Adam Szejnfeld.

Jednym ze sposobów na zwiększenie atrakcyjności subregionu pilskiego byłoby zlokalizowanie na tym terenie dużego ośrodka przemysłowo-naukowego, który dałby impuls do rozwoju technologicznego, technicznego, naukowego oraz społecznego północnej Wielkopolski. Rozwiązaniem mogłaby być lokalizacja planowanej elektrowni jądrowej w Klempiczu. Umiejscowienie tak poważnej inwestycji na tym terenie, nie tylko zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne północno-zachodniej części Polski i całego kraju, ale dałoby również szansę na rozkwit inwestycji oraz na polepszenie sytuacji społeczno-ekonomicznej lokalnej społeczności – mówił na konferencji prasowej zorganizowanej w Pile poseł Szejnfeld.

Teren, na którym miałaby powstać elektrownia nie jest zurbanizowany, ale posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Jednocześnie jego przydatność pod względem rolniczym jest niska. Północna Wielkopolska jest doskonałym wyborem dla elektrowni także pod względem dostępności komunikacyjnej, zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. Dzieje się tak dzięki lotniskom w Poznaniu – 60 km od Klempicza, w Bydgoszczy – 120 km, a przede wszystkim w samej Pile – 40 km od Klempicza. Dobrze rozwinięta jest również sieć dróg wojewódzkich i krajowych łączących te tereny z zachodem i wschodem Polski oraz południem i północą (drogi S 10 i S 11). W powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim, na terenie którego znajduje się wieś Klempicz, zlokalizowany jest też największy węzeł komunikacji kolejowej Polski północno-zachodniej w Krzyżu Wielkopolskim. Miasto Piła natomiast ze swoimi uczelniami i kilkoma tysiącami studentów, oprócz ośrodków akademickich Poznania, Bydgoszczy, Torunia i Szczecina, może być zapleczem szkolenia wykwalifikowanych rąk do pracy oraz rozwoju myśli naukowo-technicznej – przekonywał Adam Szejnfeld.

Antoni Kolasa
Dyrektor Biura posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)