Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Koniec wieńczy dzieło – mówi zadowolony poseł Szejnfeld

Redaktor admin on 30 Lipiec, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Najnowocześniejsza w Polsce oraz jedna z najbardziej nowoczesnych w Europie kopalni gazu i ropy została otwarta w Lubiatowie na granicy województw wielkopolskiego i lubuskiego. Złoża w rejonie Lubiatowa, Międzychodu i Grotowa są obecnie największymi w Polsce, mianowicie zasoby ropy w ramach tzw. Projektu LMG oszacowano na ok 7,25 mln ton, natomiast złoża gazu ziemnego szacuje się na ponad 5,5 mld m3. 29 lipca 2013r. był to szczególny dzień dla posła Adama Szejnfelda, który już od 2002 r. lobbował i zachęcał, zarówno władze krajowe jak i wojewódzkie, do inwestycji w to przedsięwzięcie. Szczególnie ważne było to dla Międzychodu, który wspierał poseł Szejnfeld. Niezwykłą wagę nowo powstałej kopalni podkreśla fakt, że w jej otwarciu udział wziął Premier Donald Tusk oraz Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

Bardzo się cieszę z powstania tej kopalni. Ten projekt pokazuje, jak długo niekiedy należy pracować w polityce, by osiągnąć wymierne efekty. Powstaniu kopalni gazu i ropy na granicy naszych województw poświeciłem, bowiem ponad 10 lat pracy i dopiero jest ten utęskniony efekt. Ludzie natomiast oczekują najczęściej od polityków efektów natychmiastowych, co przy miliardowych inwestycjach, i to w bardzo trudnych warunkach, np. ograniczenia ekologiczne, jest całkowicie niemożliwie. Dzisiaj jednak się raduje, bowiem koniec wieńczy dzieło – mówił po otwarciu kopalni poseł Adam Szejnfeld

Nie ma lepszego lekarstwa na kryzys i na zwątpienie, niż takie przykłady jak tu, w Lubiatowie. – powiedział podczas otwarcia premier Tusk, dodając, że – Tak nowoczesne zakłady, jak ta kopalnia ropy i gazu – jedna z najnowocześniejszych w Europie – to bardzo ważne uzupełnienie naszej energetycznej mieszanki, w której mamy do czynienia z surowcami importowanymi, a także, coraz częściej surowcami krajowymi. Ponadto premier stwierdził, że Polska staje się państwem ambitnym i odważnym także dzięki temu, że samodzielność energetyczna staje się faktem. Budujemy nowoczesne zakłady mimo poważnych problemów, jakie przeżywa Europa i świat – budujemy wbrew pesymizmowi. Chciałbym, aby kopalnia była symbolem samodzielności energetycznej. Budowa tej kopalni to także dodatkowe miejsca pracy i szansa na lepszą przyszłość.

W ramach swojego lobbingu na rzecz powstania kopalni gazu i ropy poseł Szejnfeld m.in. zorganizował w dniu 16 czerwca 2003 r. w Międzychodzie ogólnopolską konferencję na temat „Wydobycie gazu i ropy ze złóż krajowych, jako element dywersyfikacji źródeł energii oraz podstawa rozwoju lokalnego”. Wzięli udział w niej ówcześni ministrowie, prezes PGNiG oraz władze wojewódzkie. Ponadto w pismach zarówno do ówczesnego Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, prezesa PGNiG S.A., marszałka województwa jak i wojewody poseł podkreślał, że Międzychód oraz Wielkopolska stoją przed historyczną szansą, ale potrzeba wspólnego działania wielu osób i instytucji. Ostateczne przygotowania do realizacji inwestycji zostały rozpoczęte w 2005 roku. W 2006 roku rozpisano przetarg na budowę kopalni, ale ze względu na przedłużające się procedury rozstrzygniecie przetargu i rozpoczęcie prac nastąpiło dopiero za rządów Platformy Obywatelskiej w 2008 roku.

Według założeń PGNiG kopalnia zamierza wydobywać rocznie 400 tys. ton ropy, czyli 2 proc. krajowego zapotrzebowania – eksploatacja złoża może więc trwać około 20 lat. Natomiast, co roku wydobycie gazu ziemnego ma wynieść ok. 150 mln m3 – co pozwoli to na utrzymanie kopalni przez przynajmniej 35 lat. Nowo otwarta kopalnia – LMG – to jedna z najważniejszych i jednocześnie największa w historii inwestycja polskiego górnictwa ropy naftowej i gazu zmiennego. Nazwa projektu jest skrótem literowym pochodzącym od nazw miejscowości, w pobliżu, których usytuowana jest inwestycja: Lubiaków – Międzychód – Grotów, zatem w samym sercu Puszczy Noteckiej, na terenie objętym programem Natura 2000. Złoża ropy i gazu ziemnego w LMG są największymi w Polsce.

Otwarcie nowy kopalni w Lubiatowie, Międzychodzie oraz Grotowie to szansa również dla lokalnej społeczności. Oprócz pracy dla mieszkańców, szacuje się, że kopalnia będzie przekazywała około 7-10 mln zł podatków dla gmin Drezdenko oraz Międzychód, na terytorium, których znajduje się kopalnia.

źródło: inf. własna, tvn24 oraz www.paliwa.inzynieria.com

Marta Łasak

asystentka posła Adam Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)