Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Konkurencja w erze globalizacji

Redaktor admin on 23 Styczeń, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Podczas posiedzenia plenarnego w Strasburgu Parlament Europejski przyjął roczne sprawozdanie oceniające politykę konkurencji Unii Europejskiej za rok 2014. Opinię do tego sprawozdania, z ramienia Komisji Handlu Międzynarodowego, przygotował poseł Adam Szejnfeld. – Konkurencja jest motorem rozwoju, ale tylko wtedy, kiedy jest realizowana w uczciwy sposób, czyli na tych samych zasadach dla wszystkich. Cieszę się, że w sprawozdaniu Parlamentu znalazły się zaproponowane przeze mnie zapisy wzywające do znacznego pogłębienia współpracy międzynarodowej w celu skutecznego wdrożenia zasad prawa konkurencji – powiedział po głosowaniu eurodeputowany z Wielkopolski.

W swojej opinii poseł Szejnfelda zwracał uwagę miedzy innymi na to, że umowy w dziedzinie konkurencji, które umożliwiają wymianę informacji między prowadzącymi dochodzenia organami ds. konkurencji mogą wnieść szczególnie istotny wkład we współpracę międzynarodową w sprawach związanych z konkurencją.

- Idealnym rozwiązaniem, którego jestem gorącym zwolennikiem, byłoby wypracowanie wielostronnego porozumienia w sprawie konkurencji w ramach Światowej Organizacji Handlu. Mam nadzieję, że będzie to możliwe w najbliższych latach. Jeżeli chodzi zaś o samą Unię Europejską, to w moim przekonaniu niezwykle ważne jest silniejsze monitorowanie stanu realizacji coraz bardziej ambitnych umów międzynarodowych zawieranych przez Wspólnotę z krajami trzecimi. Musimy wiedzieć, czy reguły konkurencji są przestrzegane i czy zobowiązania powzięte przez partnerów handlowych są rzeczywiście w pełni wypełniane oraz  egzekwowane - dodał eurodeputowany.

Przyjęty dokument wskazuje również na konieczność ograniczenia monopolów i praktyk antykonkurencyjnych w krajach rozwijających się, którym Unia Europejska powinna pomóc w upowszechnianiu kultury uczciwej konkurencji. Komisja Europejska powinna dążyć do poprawy współpracy w tej dziedzinie z organami ds. konkurencji w gospodarkach wschodzących.

Europoseł wyraził również zadowolenie z faktu, iż w sprawozdaniu znalazł się zaproponowany przez niego zapis dotyczący wagi wyrównywania dostępu do zasobów, z wyraźnym podkreśleniem dostępu do źródeł energii - W obecnych czasach jednym z istotnych czynników kreujących równość na rynku jest dostęp do energii. Dlatego cieszę się, że w dokumencie przyjętym przez Parlament Europejski zostało poparte moje stanowisko co do konieczności wyrównania dostępu do wszystkich zasobów, ale z wyraźnym podkreśleniem dostępu do źródeł energii, a także jej przesyłu i transportu - podsumował eurodeputowany.

***

Sprawozdanie oceniające politykę konkurencji Unii Europejskiej za rok 2014, które zostało przyjęte przez Parlament Europejski 19 stycznia 2016 r., dostępne jest na stronie internetowej Parlamentu:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&reference=P8-TA-2016-0004&language=PL&ring=A8-2015-0368

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)