Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Ku pamięci polskiego premiera

Redaktor admin on 25 Czerwiec, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld, laureat wielu nagród za działalność pozytywistyczną, gospodarczą i propaństwową, został przewodniczącym Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Pomnik w zamyśle inicjatora projektu, czyli Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, ma stanąć przed Akademią Muzyczną imienia tego wybitnego Polaka, premiera i inicjatora wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Patronat nad inicjatywą objął również pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki.

Ta ważna inicjatywa Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, z jego prezydentem dr Marianem Królem na czele, wielkopolskich działaczy i fundatorów, w tym posła Adama Szejnfelda, dotyczy postawienia w Poznaniu pomnika wybitnemu Polakowi, kompozytorowi i politykowi, jakim niewątpliwie był Ignacy Jan Paderewski. Ten znakomity kompozytor znany był również z wielu form działalności patriotycznej, politycznej i filantropijnej.  Ważne jest również to, iż był on premierem niepodległej II Rzeczypospolitej. Wcześniej podjął się niezwykle trudnej roli mediatora pomiędzy Józefem Piłsudskim oraz obozem Romana Dmowskiego. Ignacy Jan Paderewski w sposób szczególny jest historycznie związany z Wielkopolską i Poznaniem. W Wielkopolsce bywał na długo jeszcze przed pamiętnym przyjazdem do Poznania w dniu 26 grudnia 1918 roku, co spowodowało patriotyczny, wolnościowy zryw Wielkopolan i uzyskanie wolności w II Rzeczpospolitej.  Wcześniej, bo w roku 1890 wypoczywał tu u przyjaciół w ich pałacu pod Szamotułami – Okręg Pilski posła Adama Szejnfelda. W Poznaniu też koncertował, a w Poznańskim Uniwersytecie uhonorowany został godnością Doktora Honoris Causa. Dlatego pamięć i legenda o Ignacym Janie Paderewskim powinna zostać odnowiona, dla obecnych i przyszłych pokoleń Polaków.

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego oraz dotychczasowi fundatorzy liczą na wsparcie finansowe ze strony naszego patriotycznego społeczeństwa, organizacji, instytucji oraz przedsiębiorców. Każdy, kto chciałby uczestniczyć w tym wielkim dziele patriotycznym może wpłacać dowolną kwotę darowizny na konto bankowe Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego:

PKO BP S.A. nr 14 1020 4027 0000 1402 0308 1866

z dopiskiem: „Pomnik”.

Niech Poznań, Wielkopolska i cała Polska

podziękują Wielkiemu Patriocie i Artyście

za to, co zrobił dla Ojczyzny, dla Polski!

Więcej informacji o tej niezwykle ważnej inicjatywie można uzyskać na stronie internetowej http://www.pomnik-paderewskiego.pl/.

****

To nie pierwsza inicjatywa posła Adama Szejnfelda w zakresie dbania o pamięć, tradycję i historię. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem dziewiętnaście lat temu odbudowano Pomnik Wolności wzniesiony w Szamocinie ku chwale Powstańców Wielkopolskich w 1920 roku. Pomnik został zburzony i doszczętnie zniszczony przez hitlerowców w 1939 roku i nigdy nie odbudowany. Dopiero inicjatywa ówczesnego burmistrza Miasta i Gminy Szamocin, jakim był Adam Szejnfeld, przywróciła pomnik obecnym i przyszłym pokoleniom. Pomnik odsłonił Bronisław Komorowski, ówczesny Wiceminister Obrony Narodowej a dzisiejszy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W przyszłym roku będzie dwudziestolecie odsłonięcia Pomnika Wolności w Szamocinie.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)