Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Medyczne siły szybkiego reagowania

Redaktor admin on 23 Luty, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Reakcja Unii Europejskiej na kryzys spowodowany epidemią wirusa Ebola ukazała wiele niedociągnięć, w szczególności z uwagi na trudności związane z szybkim rozmieszczeniem służb medycznych na zagrożonych terenach. – W związku z tym podjęta została słuszna decyzja o powołaniu do życia Europejskiego Korpusu Medycznego, który rozpoczął swą działalność w lutym 2016 roku. Czas na pierwsze wnioski – uważa poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rozwoju Parlamentu Europejskiego, który zwrócił się do Komisji Europejskiej o przedstawienie oceny funkcjonowania Korpusu.

- Podstawowym celem Europejskiego Korpusu Medycznego jest pomoc w mobilizacji zespołów medycznych oraz wsparcie w transporcie sprzętu w sytuacjach kryzysowych w UE oraz poza jej granicami. Korpus dysponuje własnymi ekspertami w dziedzinie zdrowia publicznego i koordynacji medycznej, posiada również bezpieczne biologicznie mobilne laboratoria, medyczne samoloty ewakuacyjne i logistyczne zespoły wsparcia w celu zapewnienia szybszej i bardziej przewidywalnej reakcji. Na papierze wszystko wygląda idealnie, jednakże kluczową kwestią jest to, jak stworzone przez Komisję procedury sprawdzają się w praktyce – podkreśla eurodeputowany.

W maju ubiegłego roku miała miejsce pierwsza misja Europejskiego Korpusu Medycznego mająca na celu pomoc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii żółtej febry w Angoli, a także w całej Afryce Zachodniej. – Chciałbym, aby Komisja zaprezentowała nie tylko wnioski, które można wyciągnąć po pierwszych 12 miesiącach funkcjonowania Korpusu, ale także jakie rozwiązania należałoby wdrożyć, aby zapewnić jeszcze większą skuteczność Korpusu w czasie kolejnych misji – dodaje poseł Szejnfeld.

Europejski Korpus Medyczny jest częścią europejskiej zdolności reagowania kryzysowego w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności, a także stanowi europejski wkład w  światowy zespół ds. szybkiego reagowania na stany zagrożenia zdrowia publicznego (ang. Global Health Emergency Workforce), który powstaje pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia.

Polską reprezentację w Europejskim Korpusie Medycznym tworzy 48 lekarzy i ratowników medycznych z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Więcej informacji nt. Europejskiego Korpusu Medycznego można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej:

http://ec.europa.eu/echo/what-we-do/civil-protection/european-medical-corps_en

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)