Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Metropolia Pilska

Redaktor admin on 26 Listopad, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Samorządowcy Wielkopolski Północnej zdecydowali złożyć wniosek do Marszałka Województwa Wielkopolskiego o wyrażenia zgody na wyznaczenie zasięgu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla obszaru funkcjonalnego ośrodka subregionalnego Piły i ujęcia go w dokumentach strategicznych dla rozwoju Województwa Wielkopolskiego. W ten sposób formalnie potwierdzono przyjęcie propozycji posła Adama Szejnfelda podjęcia działań integrujących samorządy pilskie w jedną, zwartą metropolię Wielkopolski Północnej. Zebranie, podczas którego przyjęto treść pisma do marszałka Marka Woźniaka, odbyło się na wniosek i zaproszenie posła Szejnfelda w dniu25 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Pile.

Dzisiejsze spotkanie oraz fakt, że na sali znajdują się przedstawiciele wszystkich samorządów w północnej części Wielkopolski, świadczy jak ważna dla naszego regionu jest możliwość utworzenia w naszym województwie „Metropoli Północnej”, czy Metropolii Pilskiej”. Nazewnictwo jest tu zresztą wtórna sprawą, bo najważniejsza jest chęć współpracy na rzecz wspólnego rozwoju, nie jak do tej pory indywidualnych projektów. – powiedział podczas spotkania poseł Adam Szejnfeld rozpoczynając zebranie samorządowców byłego Województwa Pilskiego.

Samorządowcy na zakończenie zebrania podjęli wspólną decyzję o wystosowaniu wniosku do Marszałka Województwa Wielkopolskiego o wyrażenia zgody na wyznaczenie zasięgu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla obszaru funkcjonalnego ośrodka subregionalnego Piły i ujęcia go w dokumentach strategicznych dla rozwoju województwa wielkopolskiego. Jak można przeczytać w piśmie: miasta, gminy i powiaty subregionu pilskiego, zainteresowane przystąpieniem do obszaru ZIT mają wspólne, pozytywne doświadczenia w zakresie terytorialnego podejścia do realizacji przedsięwzięć rozwojowych. Wyznaczenie ZIT umożliwi podjęcie dalszych zintegrowanych działań przez samorządy subregionu pilskiego na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz realizacji celów perspektywy 2014 – 2020.  Warto też zauważyć, że wymagana dla projektów konieczność współpracy różnych jednostek samorządowych jest skuteczniej efektywnie realizowana. Pilski obszar ma pozytywne przykłady takiego działania, wskazujące na możliwości kontynuowania i rozszerzenia tego sposobu rozwiązywania problemów. Należy do nich funkcjonujący klaster „Dolina Noteci” czy też PRGOK – Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Piła i jej obszar funkcjonalny posiadają duży potencjał organizacyjny. Samorządowcy zauważyli również, że pozytywna decyzja władz województwa wielkopolskiego ws. ZIT będzie mocną i skuteczną odpowiedzią na marginalizację i rosnące problemy społeczno-gospodarcze, jakie zachodzą w subregionie północnej Wielkopolski. Narastające problemy i konflikty przestrzenne, gospodarcze i społeczne będą powodować w dłuższej perspektywie wyraźny spadek poziomu i jakości życia mieszkańców obszaru funkcjonalnego. Niezbędne jest wzmacnianie biegunów wzrostu. Sposobem na to będzie utworzenie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla obszaru funkcjonalnego ośrodka subregionalnego Piły.

Marta Łasak

asystentka posła Adam Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)