Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Modernizacja

Redaktor admin on 24 Maj, 2010 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Modernizacja – to słowo powinno być głównym hasłem dzisiejszego zjazdu. Modernizacja – musi być głównym zadaniem nowego przewodniczącego wielkopolskiej Platformy na najbliższe lata – powiedział poseł Adam Szejnfeld rekomendując na nowego przewodniczącego PO w Wielkopolsce posła Rafała Grupińskiego.  Po wystąpieniu Adama Szejnfelda i przeprowadzonych głosowaniach okazało się, że Rafał Grupiński pokonał Walnego Dzikowskiego przewagą prawie stu głosów. Zjazd, który odbył się 22 maja br. w Poznaniu, wybrał również nową Radę Regionu PO, Regionalną Komisję Rewizyjną, Regionalny Sąd Koleżeński oraz delegatów na Konwencję Krajową Platformy Obywatelskiej.

Pierwszą próbą sił, „zachowawczych” Walnego Dzikowskiego i „reformatorskich” Rafała Grupińskiego, było głosowanie nad przewodniczącym zjazdu. Waldy Dzikowski zarekomendował na tę funkcję prof. Marka Ziółkowskiego a poseł Adam Szejnfeld Filipa Kaczmarka, posła do Europarlamentu. Ten drugi wygrał to głosowanie prawie dwustu głosami, co wskazywało na znaczną przewagę reformatorów. Ostatnie wątpliwości nielicznych rozwiały wystąpienia osób rekomendujących (poseł Adam Szejnfeld rekomendował Rafała Grupińskiego, a poseł Piotr Waśko Walnego Dzikowskiego) i programy samych kandydatów.

W dniu 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze demokratyczne wybory do rad gmin.  Dwadzieścia lat temu zaczęliśmy budować Polskę wolną, demokratyczną Polskę społeczeństwa obywatelskiego. Dzisiaj ją mamy. Nie musimy jej tworzyć, ale by rosła w silę, by się rozwijała, by stawała się bardziej konkurencyjna wobec innych krajów Europy i świata, musimy ją modernizować, unowocześniać – rozpoczął swoje wystąpienie poseł Adam Szejnfeld. Dziesięć lat temu stworzyliśmy Platformę Obywatelską. Z partii opozycyjnej mającej kilkanaście procent poparcia zrobiliśmy partię rządzącą, którą popiera połowa Polaków. Mamy ją, nie musimy jej tworzyć, ale musimy ją modernizować, unowocześniać, by się rozwijała i by była jeszcze bardziej konkurencyjna na polskiej scenie politycznej – kontynuował Adam Szejnfeld.

 Dzisiaj nie stoimy przed wyborem ludzi. Waldy Dzikowski jest bowiem naszym kolegą i przyjacielem ale i Rafał Grupiński jest naszym kolegą i przyjacielem. My stoimy przed wyborem między programami, między planami działania. Stoimy przed wyborem dwóch różnych wizji Platformy na najbliższe kilka lat. Musimy więc dzisiaj zdecydować się, co wolimy: stagnację, czy modernizację? pasywność, czy aktywność? – retorycznie pytał poseł Adam Szejnfeld, którego wystąpienie często przerywano gromkimi oklaskami.  

 Adam Szejnfeld przeszedł następnie do prezentacji osoby posła Rafała Grupińskiego. Działacz opozycji, prześladowany przez władze PRL, pisarz, poeta, felietonista, menadżer, polityk – to Rafał Grupiński, którego rekomenduję państwu na nowego przewodniczącego naszej Platformy w Wielkopolsce. Jego bogaty życiorys mógłby wystarczyć na obdarowanie nim kilku osób, tak jest obszerny i interesujący – mówił Szejnfeld a następnie przedstawił tylko niektóre fragmenty informacji z dotychczasowej pracy i działalności Rafała Grupińskiego. Przedstawiamy je poniżej.

 Antoni Kolasa

Dyrektor Biura Posła Adama Szejnfelda

* * * *

Rafał Grupiński – wybrane dane z życiorysu:

  • Urodził się  26.IX.1952 we Wronkach,
  • W latach 1971-1976 studiował na Wydziale Polonistyki UAM w Poznaniu, gdzie otrzymał tytuł magistra.
  • W latach 1978-1980 współpracował z KOR i KSS KOR.
  • Od 3 IX 1980 członek Solidarności – Przewodniczący Koła NSZZ „S” Pracowników Oświaty i Wychowania, członek Komisji Zakładowej NSZZ „S” Pracowników Oświaty i Wychowania Wielkopolska. Członek Krajowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania.
  • Po 13 XII 1981 współpracował z Solidarnością Poznań i do 1989r. prowadził niezależną działalność wydawniczą oraz kolportaż m.in. „Obserwatora Wielkopolskiego” i pisma „Veto” oraz czasopism Solidarności Walczącej.
  • W latach 1982 – 1984 w jego mieszkaniu ukrywał się Maciej Frankiewicz – przewodniczący „Solidarności Walczącej” Poznań.
  • 1983 współzałożyciel poznańskiego dwutygodnika „Solidarność Walcząca” oraz pisma „Czas”, w 1988 współzałożyciel pisma  „Komentarz”, a następnie „Czas kultury”, którego był redaktorem naczelnym aż do 1999 roku. Bardzo wiele tekstów publikował pod pseudonimem, m.in. Jerzy Okoniewski; Stanisław Stanisławski, Szymon Staropolski, Roman Grot.
  • Poeta – w roku 1984 wydał tomik wierszy zatytułowany W ziemi cieniach, w 1988 zbiór wierszy pt. Ponieważ nie dochodzą stamtąd żadne wieści, w 1998r. Bieg w ciemności i w 2009r. Uspokojenie. W 1989 ukazała się jego publikacja O literaturze stanu wojennego.  Grupiński jest autorem zbioru esejów Dziedzinie strusich samic, oraz współautorem ksiązki o literaturze polskiej lat 90. – Niebawem spadnie błoto.
  • Od 1982 współpracował z Radio Solidarność w Poznaniu.
  • 5 VII 1983 został aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym na ul. Młyńskiej w Poznaniu. 

PRACA

  • Na początku swojej kariery zawodowej pracował, jako nauczyciel, lecz wielokrotnie był zwalniany z pracy z powodów politycznych.
  • Pracował, jako polonista m.in. w Zespole Szkół Budownictwa w Poznaniu, Zespole Szkół Energetycznych w Poznaniu, Zespole Szkół Administracji i Gospodarki Terenami Zielonymi w Poznaniu. Pracował też, jako bibliotekarz w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu oraz jako wykładowca historii kultury i estetyki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.
  • W latach 1994-96 był redaktorem naczelnym Magazynu Kulturalnego TVP „Pegaz” oraz Dyrektorem Telewizji Edukacyjnej, w latach 1999-2001 prezes Zarządu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych SA, w latach 2001-2005 prezes zarządu w Wydawnictwie Prószyński i S-ka. W latach 2007-2009 Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poseł na Sejm RP. Od XI 2009 jest wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska RP.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)