Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Nadal chłodno na linii Unia-Indie

Redaktor admin on 28 Luty, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Indie są obecnie najszybciej rozwijającą się gospodarką na świecie i strategicznym partnerem dla Unii Europejskiej, reprezentując znaczący i dynamiczny rynek ponad 1,2 mld konsumentów. Z tych też powodów UE i Indie zobowiązały się do dalszego zwiększenia dwustronnej wymiany gospodarczej i inwestycyjnej poprzez zawarcie umowy o wolnym handlu. Rozmowy między stronami na ten temat rozpoczęły się w 2007 roku, jednak po 6 latach i 13 rundach negocjacji te zostały zawieszone. Poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego, nie akceptuje takiej sytuacji i dlatego zwrócił się do Komisji z pytaniem o plany wznowienia negocjacji.

- Dzięki szybkiemu rozwojowi gospodarczemu, komplementarnemu koszykowi handlowemu oraz relatywnie wysokim stopniu ochrony rynku, Indie są oczywistym partnerem handlowym dla Unii. Niepokoi zatem brak postępu w rozmowach dwustronnych – zaznaczył w piśmie do Komisji poseł z Wielkopolski, jednocześnie pytając o przyczyny zawieszenia rozmów.

Unia jest największym partnerem handlowym Indii, reprezentując ważny rynek dla indyjskiego eksportu wyrobów włókienniczych, odzieży, leków, kamieni szlachetnych, biżuterii oraz produktów IT. Unia Europejska jest ponadto największym źródłem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Indii (25%). Relacje między dwoma partnerami mają co więcej znaczny potencjał wzrostu.

- Ratyfikowanie traktatu o wolnym handlu Indie – Unia Europejska utworzy rynek złożony z 1,7 mld obywateli. Niewątpliwie pociągnie to za sobą dynamizację gospodarki. Taka perspektywa wzrostu i obopólnych korzyści może zarówno Indiom, jak i UE stać się przeciwwagą ekonomiczną dla Chin czy Ameryki. Układ ten to droga do redystrybucji geoekonomicznej na skalę światową – uważa eurodeputowany z Wielkopolski.

Rozpoczęte ponad 10 lat temu negocjacji o umowie o wolnym handlu dotyczyły nie tylko redukcji ceł, ale także dostępu do rynku usług, zamówień publicznych, inwestycji, ochrony własności intelektualnej, konkurencji czy zrównoważonego rozwoju. Wysoki poziom ambicji porozumienia był jednym z powodów wstrzymania rozmów przez stronę indyjską.

***

Stosunki UE-Indie zostały nawiązane już we wczesnych latach 60-tych, kiedy to uruchomiono pierwsze relacje dyplomatyczne. Jednak to dopiero porozumienie o Współpracy z 1994 roku (które jest wiążącą podstawą prawną wzajemnych relacji) uchyliło drzwi szerszemu politycznemu dialogowi, który od tego czasu rozwija się głownie za sprawą corocznych szczytów , odbywających się od 2000 roku, oraz regularnych spotkań ministrów i ekspertów. W 2004 roku zainaugurowane zostało Partnerstwo Strategiczne UE-Indie, które ma na celu lepsze rozwiązywanie skomplikowanych problemów międzynarodowych w kontekście globalizacji.

Hanna Łuczkiewicz
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)