Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli

Redaktor admin on 13 Grudzień, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

copyright EU

We wtorek, 13 grudnia, o 12.00 na sesji plenarnej w Strasburgu odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. W tym roku PE uhonorował Nadię Murad Basee Taha i Lamiyę Aji Bashar, jazydki, które przetrwały niewolę seksualną Państwa Islamskiego (IS), a następnie stały się rzeczniczkami kobiet dotkniętych przemocą seksualną tego ugrupowania.

Kim są Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar?

Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar przetrwały niewolę seksualną tzw. Państwa Islamskiego (IS), a następnie stały się rzeczniczkami kobiet dotkniętych przemocą seksualną tego ugrupowania. Obie mieszkają obecnie w Niemczech, angażują się na rzecz społeczności jazydzkiej w Iraku – mniejszości religijnej, wobec której bojownicy IS dopuszczają się ludobójstwa.

Obie pochodzą z Kocho w regionie Sindżar, miejscowości, w której 3 sierpnia 2014 r. IS wymordowało wszystkich mężczyzn, kobiety i dzieci wzięto w niewolę. Wszystkie młode kobiety, w tym N. Murad Basee Taha, L. Aji Bashar i ich siostry porwano, następnie kilkakrotnie kupowano i sprzedawano oraz wykorzystywano jako niewolnice seksualne. Udało im się uciec dzięki pomocy rodziny i przyjaciół.

Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie. Laureat otrzymuje 50 tysięcy euro.

#NagrodaSacharowa

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Parlamentu Europejskiego – http://www.europarl.europa.eu/portal/pl

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)