Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Najciemniej pod latarnią

Redaktor admin on 26 Wrzesień, 2014 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Działania na rzecz efektywności ekonomicznej i energetycznej w dzisiejszych czasach nie mogą oczywiście polegać na redukcji punktów oświetleniowych bądź czasowym albo zupełnym wyłączaniu oświetlenia, lecz na inwestycjach w nowe technologie oświetleniowe. Wymiana tradycyjnych źródeł światła na energooszczędne, nawet, jeśli kosztowna w momencie realizacji inwestycji, poprzez efektywność energetyczną, szybko zwraca się w zakresie poniesionych nakładów – powiedział poseł Adam Szejnfeld w przesłaniu do uczestników konferencji pt. „Optymalizacja kosztów energii elektrycznej w jednostkach samorządu terytorialnego” zorganizowanej w Warszawie w ramach projektu Europejska Akademia Samorządowa (EAS).

Od lat jednym z największych problemów samorządów, zwłaszcza samorządów miejskich, są wysokie koszty oświetlenia ulic. Miasta, mimo że są ustawowo zobowiązane do realizowania tego zadania, mają ograniczony katalog instrumentów wpływania na politykę oświetleniową swoich jednostek. Obowiązek ustawowy bowiem leży po stronie władz samorządu, natomiast własność sieci oraz punktów oświetleniowych, nie mówiąc już o spółkach doprowadzających energię elektryczną, należy do podmiotów zewnętrznych – kontynuował eurodeputowany z Wielkopolski. Działania na rzecz optymalizacji kosztów zużycia energii elektrycznej na oświetlenie miast napotyka więc niekiedy na konflikt interesów tych, którzy chcą podnieść jakość oświetlenia, zmniejszają zarazem jego koszty oraz tych którzy chcieliby sprzedawać jak najwięcej energii.

W swoim wystąpieniu Poseł Szejnfeld podkreślił również, że realizując w sposób powszechny idee zwiększania efektywności oświetlenia w polskich miastach, nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale także Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, lepiej wpisywalibyśmy się w cele unijnej dyrektywy 2012/27 w sprawie efektywności energetycznej, jak i w idee budowania bezpiecznej i niezależnej energetycznie Europy.

***

Europejska Akademia Samorządowa (EAS) to projekt realizowany od 2004 r. przez TWIGGER SA w ścisłej współpracy ze środowiskami samorządowymi reprezentowanymi przez: Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unię Miasteczek Polskich oraz Związek Województw RP. W ramach projektu zrealizowano kilkadziesiąt różnorodnych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym. Przyjęta formuła pozwoliła na systematyczne rozbudowywanie oferty dla JST o coraz bardziej nowoczesne rozwiązania, m.in. w zeszłym roku uruchomiona została Internetowa Platforma Edukacji Samorządowej (IPES) umożliwiająca transmitowanie online organizowanych seminariów i konferencji.

Strona internetowa EAS: http://www.twigger.pl/index.php?id=22.

Internetowa Platforma Edukacji Samorządowej: http://www.ipes.pl/.

Wystąpienia posła Szejnfelda: http://www.ipes.pl/optymalizacja-energii (przejdź do 2h56min).

Źródło: Informacja własna oraz w/w strony internetowe.

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)