Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Nowy kierunek na pilskiej PWSZ – wydobycie gazu łupkowego.

Redaktor admin on 22 Sierpień, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld wystąpił do Rektora Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie z propozycją otwarcia nowego kierunku na pilskim PWSZ. Nowy kierunek miałby być związany właśnie z górnictwem. Poseł w swym liście pisze: Piła ma wieloletnie tradycje w górnictwie naftowym i gazowym. Na terenie Wielkopolski zlokalizowane są i wydobywane znaczące zasoby tych surowców, a ostatnio potwierdzają się także informacje o zasobach gazu łupkowego. Duża ilość fachowców ze średniego i wyższego personelu technicznego, kadry merytorycznej i dydaktycznej oraz zainteresowanie młodzieży, skłaniają do rozważenia otwarcia na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w  Pile nowego kierunku inżynierskiego dotyczącego specjalizacji w zakresie górnictwa gazowego i naftowego, w tym poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego.

W myśl propozycji posła Adama Szejnfelda Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile miałyby podjąć działania w celu utworzenia w naszej uczelni nowego kierunku studiów inżynierskich przy bezpośredniej współpracy i pod patronatem Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Poseł zadeklarował obu rektorom oraz prezydentowi Piły osobiste i aktywne zaangażowanie przy realizacji tego ważnego projektu.

Tworząc nowy kierunek studiów w naszej uczelni jesteśmy zobowiązani do spełnienia wymagań, określonych w standardach kształcenia. W ramach tego chcemy rozważyć możliwości tworzenia nowych kierunków zbieżnych do kierunków: górnictwo i geologia oraz inżynieria naftowa i gazownicza, ze specjalnością – wydobycie gazu łupkowego – mówi poseł Adam Szejnfeld.

Otwarcie nowego kierunku studiów wymaga spełnienia wymagań określonych w standardach kształcenia. Studia pierwszego stopnia na kierunku górnictwo i geologia trwają nie krócej niż 7 semestrów. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 2.200. Liczba punktów ECTS nie powinna być mniejsza niż 210.

Absolwent tego kierunku powinien posiadać wiedzę z obszaru nauk o ziemi i nauk matematyczno-technicznych oraz wiedzę specjalistyczną z zakresu górnictwa, którą będzie potrafił wykorzystać podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Powinien również umieć komunikować się z otoczeniem, aktywnie uczestniczyć w pracy grupowej, kierować podległymi sobie pracownikami, podejmować samodzielnie działalność gospodarczą oraz radzić sobie z problematyką ekonomiczną. Absolwent powinien także posługiwać się językiem obcym podczas działalności zawodowej. Powinien posiadać wiedzę i umiejętności do: wykonywania dokumentacji geologicznej i geotechnicznej; projektowania i realizacji robót górniczych i geotechnicznych; nadzorowania robót geologicznych, górniczych i geotechnicznych – w tym w zakresie mechanizacji, elektryfikacji i informatyzacji oraz ograniczania niekorzystnego wpływu przemysłu na środowisko. Nauka będzie mogła być kontynuowana podczas studiów II stopnia.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile jest wstanie zapewnić bazę dydaktyczną niezbędną do spełnienia tych warunków. Dla potrzeb tego kierunku można przeznaczyć docelowo, oprócz całej, świetnej i nowej bazy naszego miasteczka akademickiego i zaplecza, także dodatkowo jeden budynek dydaktyczny, wymagający jedynie remontu i wyposażenia w sprzęt specjalistyczny, szczególnie do zajęć laboratoryjnych. Możemy natomiast zagwarantować w początkowym okresie realizacji studiów nowoczesne sale wykładowe, pracownie komputerowe oraz laboratoria w obszarze podstawowych treści kształcenia. Do dyspozycji studentów będzie również bogaty księgozbiór w zakresie podstawowych treści kształcenia oraz w zakresie kształcenia, określonego w punkcie V standardów kształcenia. Uczelnia zapewni studentom także miejsca w Domu Studenta oraz możliwość studiowania za granicą w ramach programu Erasmus, napisał do rektora AGH poseł Adam Szejnfeld.

Wystąpienie do AGH podyktowane jest tym, że utworzenie kierunku wymaga ścisłej współpracy PWSZ z inną uczelnią w Polsce, ale poseł Adam Szejnfeld chciałby, aby ten projekt zrealizować właśnie z Akademią Górniczo-Hutniczą oraz z przedsiębiorstwami z branży górnictwa naftowego i gazowego (najważniejsza firma wydobywcza tej branży, tj. Poszukiwania Nafty i Gazu NAFTA Sp. z o.o. z Grupy PGNiG, ma swoją siedzibę właśnie w Pile). Potrzebne będzie również zaangażowaniu władz miasta, powiatu i regionu oraz instytucji otoczenia biznesu.            Dlatego pismo posła Szejnfelda trafiło także i do tych podmiotów.

Otwarcie nowego kierunku studiów oznacza realizację strategii dostosowywania oferty dydaktycznej pilskich uczelni do potrzeb pracodawców. Rynek wydobywczy ciągle się rozwija, a biorąc pod uwagę, że siedziba firmy Poszukiwania Nafty i Gazu NAFTA Sp. z o.o. znajduje się właśnie w Pile, nowy kierunek studiów ma tu jak najbardziej rację bytu – uważa poseł Adam Szejnfeld.

Szymon Galikowski

asystent posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)