Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

O globalizacji w Nowym Tomyślu

Redaktor admin on 5 Luty, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

„Świat globalną wioską”, to był temat wykładu posła Adama Szejnfelda, jaki poseł wygłosił podczas lekcji z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dr Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu. Pakiet fiskalny Unii Europejskiej, przyczyny wzrostu cen paliw, walka z piractwem i podróbkami na podstawie proponowanej umowy ACTA, to tylko niektóre przykłady międzynarodowych zjawisk, które mają swój wpływ na sytuację wielu krajów, w tym i Polski. W obliczu takich sytuacji nie można mieć wątpliwości, iż świat się „skurczył” do jednego, globalnego rynku – twierdzi poseł Adama Szejnfeld. W tym samym dniu – 3 lutego br. – poseł spotkał się także z władzami samorządowymi miasta i powiatu – burmistrzem Henrykiem Helwingiem oraz starostą Andrzejem Wilkońskim.

Młodzieży niezwykle spodobał się obrazowy i przystępny sposób przedstawienia ważnych wydarzeń mających miejsce na świecie i w Europie. Szczególnie zainteresowała ich zależność pomiędzy kryzysem politycznym w Nigerii a ceną ropy na stacji benzynowej w Nowym Tomyślu. Podobnie reagowano na informacje o cenach towarów markowych, jakie obowiązują w oficjalnych sklepach wobec ich wartości na targowiskach oraz w sprzedaży internetowej. Prosty i zrozumiały język komunikacji posła z młodymi ludźmi owocował licznymi pytaniami i żywą dyskusją. Spotkanie wykazało, że dialog i rozmowa ludzi reprezentujących różne zawody i poglądy znakomicie może uzupełnić i wzbogacić proces dydaktyczny w Polskich szkołach. Dlatego Poseł Adam Szejnfeld zawsze, gdy jest ku temu okazja stara się spotykać z młodzieżą szkolną i studentami, by dzielić się swoimi poglądami i poznawać opinie młodych ludzi.
Po wystąpieniu posła młodzież zadawała mnóstwo pytań, szczególnie dotyczących umowy ACTA. Poseł Szejnfeld poinformował zaniepokojonych uczniów, że umowa skupia się głównie na nielegalnym obrocie podróbkami. Podpisanie umowy przez Polskę nie oznacza jednak wdrożenia jej przepisów w nasz system prawa, a wręcz przeciwnie teraz dopiero odbędzie się dyskusja na temat zgodności jej zapisów z polskim i europejskim prawodawstwem. Następnie poinformował jak wygląda ścieżka ratyfikacji omawianej umowy.
Na spotkaniu z samorządowcami omówiono najważniejsze sprawy dla Nowego Tomyśla i powiatu nowotomyskiego. Najbardziej drażliwym obecnie tematem jest likwidacja Sądu Rejonowego w Nowym Tomyślu i utworzenie w jego miejscu Wydziału Zamiejscowego Sądu Rejonowego w Grodzisku. Temat ten zdominował spotkanie posła z miejscowymi samorządowcami.

Marta Łasak
asystentka posła Adam Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)