Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

O pomocy i aktywizacji w Pile i Złotowie

Redaktor admin on 19 Wrzesień, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W sobotę 17.09.2011 r. gościem w Północnej Wielkopolsce był prezes PFRON Wojciech Skiba. Prezes razem z posłem Adamem Szejnfeldem oraz senatorem Mieczysławem Augustynem uczestniczył w uruchomieniu Pilotażowego Programu Aktywizacji Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku na UAM w Pile, III Festiwalu Muzyki i Sztuki w Pile, natomiast w Złotowie odwiedził Ośrodek Rehabilitacji Dzieci ZABAJKA 2 oraz uczestniczył w Forum Polityki Społecznej.

Pilotaż Programu Aktywizacji Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, III Festiwal Muzyki i Sztuki oraz o aktywizacji seniorów w Pile.

Tegoroczne spotkania dla uczestków i pracowników Zakładów Aktywizacji Zawodowej rozpoczęły się  debatą pt. „Wiedza zmienia przyszłość”, która podejmowała temat pomocy osobom niepełnosprawnym. Następnie poseł Adam Szejnfeld, senator Mieczysław Augustyn oraz prezes Wojciech Skiba otworzyli uroczyście koncert wielkopolskich i saksońskich uczestników ZAZ-ów. Tego samego dnia w Pile rozpoczął się także Pilotażowym Program Aktywizacji Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który jest realizowany we współpracy z Wielkopolskim Urzędem Marszałkowskim. W Polsce kapitał wiedzy jakim dysponują osoby starsze jest marnowany. Pan prezydent Głowski wspomniał o Japonii, ja widziałem zaś jak rewelacyjnie doświadczenie seniorów jest wykorzystywane we Francji, Wielkiej Brytanii oraz w USA. Potrzebujemy wiekszej aktywności najstarszych członków naszego społeczeństwa, zważyszy na to, że dzięki postępowi cywilizacyjnemu długość życia w naszym kraju znacznie wzrosła. Jednocześnie mamy jeden z najnizszych w Europie procent aktywności osób powyżej 50 roku życia, powiedział podczas konferencji poseł Adam Szejnfeld. Słuchacze Uniwersytetu III Wieku w ramach programu mogli wysłuchać wykładów profesorów z Holandii oraz Polski.

Spotkania w Złotowie

Po pobycie w Pile prezes Wojciech Skiba wraz z pilskimi parlamentarzystami udali się do Złotowa, gdzie razem zwiedzając Ośrodek Rehabilitacji Dzieci ZABAJKA 2 mogli się przekonać jak doskonale przeznaczono fundusze z PFRON-u na rehabilitacje najmłodszych. Pani prezes Leszczyńska pokazał m.in. nowoczesne sale do terapii oraz pomnieszczenia do hipoterapii. Obecni w ośrodku mali pacjenci oraz opiekunowie wymieniali się swoimi wrażeniami. Co ważne w turnusah rehabilitacyjnych udział biorą młodzi pacjenci nie tylko z całej Polski, ale i z Europy. Gości zaskoczeni byli również „małym zoo” jakim dysponuje ośrodek.

Na zakonczenie wizyty poseł Szejnfeld, senator Augustyn oraz prezes Skiba wzięli udział w pierwszym w Złotowie Forum Polityki Społecznej. Bądąc dzisiaj w ośrodku Zabajka, dowiedziałem się, że znaczną część pieniedzy jaką płacą uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych, otrzymywane są z 1% jaki każdy podatnik może przeznaczyć ze swoich podatków. Tym bardziej cieszę się, że razem z Komisją Przyjazne Państwo podjęliśmy trud zmiany przepisów, by jeszcze większej ilości poatników umożliwić przeznaczanie części swojego podatku na pomoc potrzebującym, powiedział poseł Adam Szejnfeld. Szef PFRON-u wspomniał także o nakładach jakie w tym roku dodatkowo zostały przeznaczone na rehabilitację i aktywizację osób niepełnosprawnych – było to ponad 150 mln zł, a przyszłym planowane jest przeznaczenie kwoty 200 mln.

Szymon Galikowski

asystent posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)