Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

O prawach autorskich w Brukseli

Redaktor admin on 25 Wrzesień, 2014 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Nieformalny czy wręcz nielegalny obieg treści w Internecie to jedno z najważniejszych wyzwań przed jakimi stoją dzisiaj twórcy. Aby skutecznie walczyć z piractwem w sieci konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań na poziomie europejskim – uważają twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Autorów ZAIKS, z którymi spotkał się w Brukseli poseł Adam Szejnfeld. Spotkanie w gronie autorów i polskich parlamentarzystów poprzedziło międzynarodową konferencję Meet the Authors, której celem jest przybliżenie posłom do Parlamentu Europejskiego nowej kadencji problematyki sektora kreatywnego.

Eurodeputowani mieli także możliwość wymiany poglądów nt. zarządzania prawami autorskimi m.in. z członkami Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, m.in.: Michałem Komarem, scenarzystą, krytykiem filmowym i literackim, autorem sztuk teatralnych, wydawcą i publicystą; Markiem Hojdą, kompozytorem muzyki rozrywkowej, pianistą i wokalistą, Eustachym Rylskim, prozaikiem, dramaturgiem i scenarzystą Krzesimirem Dębskim, kompozytorem, skrzypkiem jazzowym i dyrygentem czy Romualdem Lipko, kompozytorem i multiinstrumentalistą.

***

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS powstało w 1918 roku z inicjatywy twórców, którzy zrzeszyli się, aby wspólnie chronić swoje interesy twórcze. Początkowo nosiło nazwę Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, czyli w skrócie ZAiKS. Najważniejszym zadaniem stowarzyszenia jest ochrona utworów zarówno członków stowarzyszenia, jak i twórców, którzy powierzyli mu swoje utwory pod ochronę. Stowarzyszenie zarządza także prawami twórców zagranicznych na podstawie umów o wzajemnej reprezentacji.

Źródło: Informacja własna oraz strona http://www.zaiks.org.pl/

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)