Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

O rozwoju w Sieradzu

Redaktor admin on 21 Listopad, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W dniu 18 listopada br. poseł Adam Szejnfeld, na zaproszenie Regionalnej Izby Gospodarczej w Sieradzu oraz miejscowej Platformy Obywatelskiej odwiedził Sieradz. Podczas wizyty poseł Szejnfeld spotkał się także z samorządowcami, w tym z prezydentem Sieradza Jackiem Walczakiem oraz wicemarszałek Województwa Łódzkiego Dorotą Ryl. Podczas spotkań mówiono o rozwoju regionalnym, odbiurokratyzowaniu prawa oraz liberalizacji prawa zamówień publicznych.

Poseł Adam Szejnfeld zaprezentował na zebraniu z przedsiębiorcami przykłady wskazujące, iż Platforma Obywatelska jest zdeterminowana tak zmieniać prawo, by lepiej służyło Polakom, w tym podatnikom i przedsiębiorcom.

Nie jest to zadanie łatwe, a już na pewno nie jest zakończone. Mimo bowiem wielkiej liczby zmian nadal stoi przed nami obowiązek kontynuowania tego procesu. Czynimy to, czego dowodzą kolejne przykłady uchwalanych ustaw lub przygotowywanych projektów – mówił poseł Szejnfeld.

Wysoka Izba przyjęła na przykład ostatnio ustawę mającą na celu wspieranie utrzymania miejsc pracy w przedsiębiorstwach przeżywających trudności finansowe. Ustawa ma charakter antykryzysowy, gdyż przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na dopłatę do funduszu płac z budżetu państwa po to, by mimo trudności nie zwalniały pracowników. Granty będą przewidziane tak na współfinansowanie utrzymania etatów, jak i na szkolenia pracowników w czasie przestojów.

Inną ustawą przyjętą już przez Sejm jest zmiana Prawa Zamówień Publicznych. Celem jest ochrona podwykonawców dużych firm szczególnie przy robotach budowlanych. W przypadku, jeśli wykonawca zamówienia nie zapłaci swoim kontrahentom, to podmiot publiczny – zamawiający – zapłaci im z pominięciem, czy z potrąceniem wynagrodzenia wykonawcy. Nowe przepisy mają szczególnie pozytywne znaczenie dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich polskich firm. Jednocześnie w Sejmie trwają prace nad ustawą przygotowaną przez Platformę Obywatelską, która ma ograniczyć liczbę przetargów rozstrzyganych na podstawie wyłącznie najniższej ceny. Jest to największa reforma zamówień publicznych ostatniej dekady.

Rozwój to inwestycje, te natomiast, by łatwiej się w naszym kraju podejmowało i realizowało, potrzeba zmian prawa budowlanego i przepisów dotyczących planowania przestrzennego. W celu wprowadzenia uproszczeń z jednej strony i ustabilizowania prawa z drugiej strony w rządzie trwają prace nad stworzeniem Kodeksu budowlanego. Będzie to zupełnie nowe prawo, o charakterze kodeksowym, mające na celu integrację przepisów związanych z procesami inwestycyjnymi. Ma ono doprowadzić do zmniejszenia biurokracji w postępowaniach dotyczących procedur budowlanych, a zarazem przyspieszyć i zmniejszyć koszty inwestycyjne, np. poprzez radykalne skrócenie terminów wydawania pozwoleń na budowę.

Inną ustawą planowaną w tym zakresie jest projekt dotyczący inwestycji liniowych. Ustawa będzie miała za zadanie wprowadzenie przepisów ograniczających kosztowne procedury i przyspieszających realizację inwestycji celu publicznego o charakterze liniowym (np. sieci telekomunikacyjne, elektroenergetyczne, gazociągi, ropociągi, itp.).

Także w zakresie wykonywania wolnych zawodów oraz zawodów regulowanych będą kolejne zmiany na lepsze. Po przyjęciu bowiem pierwszej deregulacji ponad pięćdziesięciu zawodów trwają obecnie w Sejmie prace nad deregulacją kolejnych, ponad dziewięćdziesięciu zawodów.

Nie zapominamy też o tych, którzy chcą założyć swoją firmę i podjąć pierwszy raz swój zupełnie prywatny interes. Poza programami dającymi im wsparcie finansowe, tak w gotówce, jaki i w gwarancjach, czy poręczeniach, na przykład realizowanych w ramach programu Banku Gospodarstwa Krajowego, przygotowujemy również rozwiązania prawne, mające na celu zmniejszenie kosztów oraz zwiększenie ułatwień w pierwszych latach działalności. Służyć temu będzie tzw. Pakiet Startowy – powiedział podczas spotkania poseł Adam Szejnfeld.

Podczas spotkań gospodarczych i politycznych poseł rozmawiał zarówno na tematy ogólnokrajowe, jak i lokalne związane ze specyfiką regionu. Przedsiębiorcy wiele pytań formułowali szczególnie w sprawie praktyki stosowania prawa zamówień publicznych, interesowali się również ostatnimi zmianami dotyczącymi ustawy deregulacyjnej oraz zmianami przepisów w kodeksie pracy. Nie mniej ważnymi tematami okazała się energetyka, a przede wszystkim energetyka odnawialna oraz rozwój infrastruktury transportowej.

Marta Łasak

asystentka posła Adam Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)