Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Odpowiedzialność majątkowa urzędników – działa dzięki Szejnfeldowi

Redaktor admin on 21 Kwiecień, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Celowe działanie urzędników na szkodę obywateli, to najgorsze przestępstwo, jakie można sobie wyobrazić. Państwo bowiem jest silniejsze od obywateli i powinno stać na straży ich praw. Niestety, zdarza się, że jest odwrotnie. W administracji, często oprócz celowego działania albo szkodliwego zaniechania działań, zdarzają się również przypadki zaniedbań, bylejakości, rutyny, braku kompetencji i życzliwości, kumoterstwo, kumpelstwo, a nawet łapówkarstwo. Za szkody powstałe przez taki stan rzeczy płacimy my wszyscy, podatnicy, całe społeczeństwo. Wiele lat walczyłem z kilkoma rządami, aby wreszcie wprowadzić w życie moją ustawę o odpowiedzialności majątkowej urzędników za łamanie prawa. Nie udało się za rządów SLD, nie udało się za rządów PiS, ale w końcu udało się za rządów PO. Dzisiaj obserwujemy pierwsze efekty działania tej ustawy – mówi europoseł Adam Szejnfeld, który jeszcze jako poseł na Sejm RP napisał i zaproponował polskiemu Parlamentowi przyjęcie szczególnych przepisów o odpowiedzialności urzędniczej. Były one jednym z elementów tzw. „Pakietu Szejnfelda”.

Przykład sprawy z Ostródy świadczy o tym, że pod mocą przepisów Szejnfelda rażące naruszenie prawa może kosztować bardzo wiele nierzetelnego urzędnika. W tym przypadku pracownik administracji Urzędu Starostwa w Ostródzie będzie musiał zapłacić 45 tys. zł odszkodowania za wydanie decyzji niezgodnej z prawem. To nie pierwszy już przypadek potwierdzający, że wprowadzone przepisy mogą działać na rzecz sprawiedliwości w relacji urząd – obywatel.

- Po wielu latach, to właśnie Platformie Obywatelskiej udało się przegłosować ustawę o osobistej odpowiedzialności majątkowej urzędników. Stało się tak przy zasadniczym sprzeciwie PiS i SLD oraz wyraźnym dystansie do proponowanych przepisów pozostałych partii. Po 25 latach wolnej Polski w końcu udało się podjąć walkę z sytuacjami negatywnego wpływu decyzji urzędnika na obywatela. I dobrze, bowiem nie może być tak, że w Polsce za złe decyzje w administracji nikt nie odpowiada i nikomu nic za nie grozi - uważa poseł Adam Szejnfeld.

Od czasu wejścia w życie ustawy z „Pakietu Szejnfelda” już kilkunastu funkcjonariuszy publicznych musiało zapłacić wysokie odszkodowania za rażące naruszenia prawa. Wiele spraw znalazło swój finał w sądzie, część z nich czeka jeszcze na ostateczne rozstrzygnięcie przez sąd. Należy bowiem pamiętać, że dopiero gdy postępowanie sądowe się zakończy, a trwa to niekiedy kilka lat, prokurator może wszcząć postępowanie ustalające winnych urzędników oraz skierować przeciw nim pozew do sądu.

- Wymieniając korzyści, jakie niesie ze sobą ustawa, nie można pominąć kwestii jej pozytywnego wpływu także na poziom zaufania obywatela do organów państwa i wydawanych przez nich rozstrzygnięć. Ustawa ta ma także moim zdaniem znaczącą rolę do odegrania w walce z korupcją ponieważ to właśnie chęć uzyskania korzyści majątkowych jest nierzadko przyczyną łamania prawa przez urzędników. Mam nadzieję, że moja ustawa w istotnym stopniu ograniczy poczucie bezkarności biurokratycznego aparatu administracji publicznej w Polsce mówi eurodeputowany Adam Szejnfeld.

***

Ustawa z „Pakietu Szejnfelda” o majątkowej odpowiedzialności urzędników za łamanie prawa przewiduje wprowadzenie m.in. obowiązku wyjaśniania przyczyn wydawania decyzji niezgodnych z prawem oraz wprowadzenie odpowiedzialności materialnej urzędników, którzy przyczynili się do wydania decyzji niezgodnych z prawem. Karę wymierza niezawisły sąd, a pozew przeciwko nieuczciwemu urzędnikowi obowiązkowo składa prokurator. Ustawa zniosła bowiem uznaniowość w tym zakresie (by uniemożliwić kumoterstwo i wzajemne krycie się urzędników), a co za tym idzie, podejmowanie czynności wyjaśniających, składanie doniesienia, oraz wszczynanie śledztwa, a w finale składanie pozwu przeciw urzędnikowi w sądzie jest OBOWIĄZKOWE!

Odpowiedzialność majątkowa urzędnika następuje:

  • gdy zachodzi rażące naruszenie prawa stwierdzone przez organ wyższej instancji albo sąd administracyjny,
  • gdy strona uzyska, w drodze sądowej albo ugody, odszkodowanie od Skarbu Państwa, lub jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy stwierdzi się działanie osoby odpowiedzialnej w niezależnym postępowaniu prokuratorsko-sądowym,
  • w przypadku wymierzania kary przewiduje się górny pułap odpowiedzialności odszkodowawczej, jako dwunastokrotność przeciętnego wynagrodzenia danego funkcjonariusza, chyba, że działanie było z winy umyślnej (np. świadoma chęć wyrządzenia komuś krzywdy, korupcja, itp.), to wtedy kare można wymierzyć do pełnej wysokości wypłaconego odszkodowania!

Hanna Łuczkiewicz

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)