Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

OSI – wielkopolski patent!

Redaktor admin on 1 Marzec, 2014 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Na zaproszenie posła Adama Szejnfelda do północnej Wielkopolski przyjechał marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Marszałek wziął udział w zorganizowanym przez posła spotkaniu wójtów, burmistrzów, prezydenta oraz starostów Wielkopolski Północnej. Podczas spotkania została przedstawiona najnowsza terytorializacja Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2014-2020, będąca wynikiem wniosków i postulatów zgłaszanych przez posła Szejnfelda i środowiska samorządowe naszego subregionu.

Spotkaliśmy się dzisiaj już kolejny raz, by omówić potencjalne instrumenty wsparcia rozwoju społeczno-gospodarczego Wielkopolski Północnej. Zaprosiłem na dzisiejsze nasze spotkanie marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka w celu zaprezentowanie przez niego oraz dyrektora Potrzebowskiego nowych rozwiązań będących odpowiedzią na nasze oczekiwania i postulaty. Bardzo się cieszę, że w tak krótkim czasie potrafiliśmy stworzyć rozwiązania na rzecz naszego subregionu – powiedział otwierając samorządową naradę poseł Adam Szejnfeld.

Według założeń terytorializacji WRPO, oprócz utworzenia tzw. ZIT-ów (czyli planu rozwoju miast wojewódzkich na zasadzie metropolii), tylko i wyłącznie w Wielkopolsce powstaną tzw. OSI – czyli Ośrodki Strategicznej Interwencji, które w swoim założeniu mają możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy z funduszy europejskich na integrację gmin objętych ich obszarem. To nasz wielkopolski patent.

W województwie wielkopolskim wg założeń, poza ZIT-ami (poznański oraz kalisko-ostrowski) mają powstać 4 OSI: pilski, leszczyński, koniński oraz gnieźnieński. Oprócz tego uwzględniono także potrzebny rozwoju mniejszych miast oraz gmin. Dlatego w strategii województwa uwzględniono również, że w rozdziale pieniędzy z funduszy unijnych dla gmin będą uwzględnione preferencje wynikające z lokalizacji projektu na określonym obszarze problemowym. Poniżej przedstawiamy, jakie preferencje będą brane pod uwagę:

  1. Obszary o najniższej dostępności transportowej do ośrodka wojewódzkiego
  2. Wiejskie obszary funkcjonalne wymagające wsparcia procesów rozwojowych
  3. Obszary o najniższym stopniu rozwoju i pogarszających się perspektywach rozwojowych
  4. Obszary o najniższej dostępności do usług warunkujących możliwości rozwojowe
  5. Obszary tracące dotychczasowe funkcje społeczno-gospodarcze

Samorządowcy zebrani w starostwie powiatowym zgodzili się, że zaprezentowana strategia w zasadzie może umożliwić w większym stopniu skorzystanie z funduszy unijnych wszystkim obszarom Wielkopolski, w tym naszego subregionu, dzięki czemu możliwy będzie bardziej zrównoważony województwa.

Samorządowcy podziękowali posłowi Adamowi Szejnfeldowi za jego zaangażowanie w modyfikację WRPO oraz stworzenie nowych programów dającym większe możliwości rozwoju dla wszystkich gmin.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)