Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Parlament Europejski krytycznie o Wenezueli

Redaktor admin on 7 Sierpień, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld, wraz z eurodeputowanymi z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej, podpisał się pod wnioskiem do Wysokiej Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federici Mogherini o zajęcie przez nią stanowiska w sprawie karygodnej w aspekcie demokracji i praworządności sytuacji w Wenezueli po wyborach do Konstytuanty. – Sytuacja w Wenezueli jest bardzo niepokojąca. Użycie siły wobec protestujących przeciwko rządowi i planom zmiany konstytucji jest absolutnie nie do zaakceptowania przez rodzinę państw demokratycznych. Obowiązkiem wenezuelskich władzach jest zapewnienie poszanowania praworządności i fundamentalnych praw, jak wolność słowa i wolność zgromadzeń, a nie ich jawne łamanie. Oczekujemy zdecydowanej reakcji Unii Europejskiej w tej sprawie – powiedział poseł Szejnfeld.

Głosowanie, do którego doszło 30 lipca br. odbyło się po miesiącach protestów w Caracas i innych miastach przeciwko rządowi i jego planom znowelizowania konstytucji, co według opozycji ma rozszerzyć zakres władzy prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro i pomóc mu utrzymać się na stanowisku, po upływie kadencji w styczniu 2019 roku.

W swoim wystąpieniu do Federici Mogherini posłowie do Parlamentu Europejskiego napisali: 1 sierpnia, Leopoldo López i Antonio Ledezma, przywódcy opozycji wenezuelskiej, podczas przebywania w areszcie domowym, zostali zabrani przez policję ze swoich domów. Te aresztowania doprowadziły do dalszych napięć w Wenezueli, gdzie plany utworzenia Konstytuanty z praktycznie nieograniczonymi uprawnieniami doprowadziły do miesięcy niepokojów i protestów, zakończonych gwałtownymi starciami i śmiercią aż 14 osób w dzień wyborów.

Ponadto, europosłowie zwrócili się do Wysokiej Przedstawiciel o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy Wysoka Przedstawiciel pozostawała w kontakcie z ministrami spraw zagranicznych wszystkich państw członkowskich UE w sprawie pogarszającej się sytuacji w Wenezueli i rozważono (indywidualne) sankcje?

2. Czy Wysoka Przedstawiciel może wskazać wartość finansową aktywów, nieruchomości i rachunków bankowych Prezydenta Maduro i członków jego reżimu, posiadanych przez nich w państwach członkowskich UE?

3. Czy Wysoka Przedstawiciel zdaje sobie sprawę z sankcji nałożonych na wenezuelskich urzędników przez USA i czy Wysoka Przedstawiciel omówi ustanowienie ukierunkowanych sankcji UE przeciwko Maduro i członkom jego rządu z państwami członkowskimi UE w najbliższym możliwym terminie i ponadto jaki wpływ będą miały ostatnie wydarzenia na pomoc finansową UE dla Wenezueli?

Według opozycji oraz niezależnych obserwatorów niedzielne wybory są nielegalne. Krajowa Rada Wyborcza (CNE) twierdzi, że w wyborach wzięło udział ponad 8 mln spośród prawie 19,5 mln uprawnionych. Opozycja podaje z kolei, że oddanych głosów było tylko ponad 2 mln, czyli 12 proc. uprawnionych. Członkowie Konstytuanty, której kadencja nie została określona ustawą, będą mieli praktycznie niegraniczony czas na dokonanie zmian w prawodawstwie wenezuelskim, w tym dotyczących wyborów nowego parlamentu.

Podczas starć z siłami bezpieczeństwa w niedzielę zginęło co najmniej 10 osób, a setki zostały ranne.

Informacje na podstawie notatki prasowej PAP:

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1031022,ue-potepia-przemoc-w-wenezueli-i-zapowiada-ze-nie-uzna-wyborow.html

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

#parlamenteuropejski #ue #wenezuela #maduro #demonstracje #konstytucja #Bruksela

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)