Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Piętnastu odeszło

Redaktor admin on 1 Luty, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Piętnastu spośród nas już odeszło – ze smutkiem przypomniał przewodniczący Stanisław Sorgowicki, a obecni na zebraniu minutą ciszy oddali hołd i pamięć swoim zmarłym kolegom. Tym koleżeńskim akcentem rozpoczęto kolejny Zjazd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych, oddział w Pile. W posiedzeniu uczestniczył członek Stowarzyszenia, eurodeputowany Adam Szejnfeld.

Podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczego członkowie Stowarzyszenia wysłuchali i przyjęli sprawozdanie z działalności Zarządu w okresie między Zebraniami. Wysłuchano także oraz przyjęto sprawozdanie Komisji Rewizyjnej, co było podstawą do przyjęcia absolutorium dla Zarządu. W dyskusji podjęto też dwie uchwały oraz omówiono temat podjęcia przygotowań organizacyjnych do uczczenia ofiar PRL-u w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Ustalono, iż obchody odbędą się w Zakładzie Karnym we Wronkach. Przewodniczący Stowarzyszenia poinformował zebranych także, iż władze więzienia we Wronach planują zorganizowanie i udostępnienie Izby Pamięci Wiezionych i Prześladowanych w latach PRL w okresie 1945 – 1989 r.

****

Adam Szejnfeld był najmłodszym internowanym spośród wszystkich zatrzymanych w 1981 roku z terenu ówczesnego województwa pilskiego. Został aresztowany w dniu 12 grudnia 1981r. w Szamocinie, a następnie osadzony w areszcie MO w Chodzieży. W dniu 13 grudnia został przewieziony do Zakładu Karnego we Wronkach, a w dniu 5 stycznia przetransportowany do Zakłady Karnego w Gębarzewie.   Łącznie w więzieniach przesiedział ponad pół roku.  Po wyjściu na wolność nie zaprzestał działalności i kontynuował aktywność w „Solidarność”, lecz już w strukturach podziemnych. Z tego powodu był prześladowany a członkowie jego rodziny trafili na tzw. czarną listę. W domu przeprowadzano rewizje, a on i członkowie jego rodziny oraz bliscy znajomi byli inwigilowani. Najbliższy kolega z czasów wspólnej działalności w Solidarności, Tadeusz Jurek, został w stanie wojennym bestialsko pobity przez „nieznanych sprawców”. W winniku doznanych obrażeń zmarł stając się tym samym jedyną ofiarą śmiertelną stanu wojennego w województwie pilskim. Po legalizacji Solidarności Adam Szejnfeld tworzył struktury Komitetów Obywatelskich „Solidarność”, został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Szamocinie oraz członkiem Komitetu Obywatelskiego Krajny, Ziemi Nadnoteckiej i Pałuk w Pile. W 1990 roku Adam Szejnfeld został pierwszym nowo wybranym burmistrzem w wolnej Polsce.

Marta Łasak

asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)